66 proc. firm odnotowało incydenty naruszenia cyberbezpieczeństwa

1500300034 tablet tauron

fot: Tauron

Platforma Taurona jest pierwszą tego typu usługą operatora systemu dystrybucyjnego w Polsce

fot: Tauron

Incydenty związane z naruszeniem cyberbezpieczeństwa odnotowało 66 proc. firm w Polsce - wynika z opublikowanego we wtorek raportu KPMG. Najbardziej narażone na ataki są przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 250 pracowników.

Autorzy raportu KPMG Barometr Cyberbezpieczeństwa podali, co dziesiąta organizacja zarejestrowała ponad 30 takich incydentów na przestrzeni jednego roku. W szczególności duże przedsiębiorstwa, zatrudniające powyżej 250 pracowników, są najbardziej narażone na ataki, stanowiąc jedną trzecią firm, które zgłaszają poważne incydenty - przekazali.

Z raportu wynika, że polskie firmy za najpoważniejsze zagrożenia uznają phishing, czyli wyłudzenia danych uwierzytelniających, oraz ataki malware (z wykorzystaniem złośliwego oprogramowania - PAP). Wysoko na liście zagrożeń znalazły się także: kradzież danych przez pracowników oraz zaawansowane ataki ze strony cyberprzestępców (APT). Jednak największym zagrożeniem w sieci, zdaniem 53 proc. respondentów, pozostają zorganizowane grupy cyberprzestępcze.

Trwająca cyberwojna oraz dynamiczna adopcja nowych technologii są przyczyną dużego wzrostu skali i złożoności cyberataków - ocenił Michał Kurek z KPMG, cytowany w informacji.

Według raportu polskie firmy wciąż zmagają się z problemem rekrutacji i utrzymania specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa. 53 proc. organizacji wskazuje na braki kadrowe jako największe wyzwanie w osiągnięciu odpowiedniego poziomu zabezpieczeń. Na drugim miejscu znajdują się ograniczenia budżetowe - 43 proc., które - w ocenie autorów raportu - również wpływają na zdolność firm do skutecznego reagowania na zagrożenia. Wskazano też na trudności z odpowiednim przypisaniem odpowiedzialności za obszar bezpieczeństwa oraz zaangażowaniem najwyższego kierownictwa.

Autorzy raportu zwrócili uwagę, iż w odpowiedzi na rosnące wyzwania związane z cyberbezpieczeństwem, 84 proc. firm w Polsce korzysta z usług zewnętrznych dostawców w zakresie bezpieczeństwa IT. Najczęściej zlecane zadania to szkolenia z zakresu świadomości cyberzagrożeń oraz wsparcie w przypadku incydentów. Wzrost zainteresowania outsourcingiem pokazuje, że firmy zdają sobie sprawę z braku zasobów wewnętrznych i potrzebują dodatkowego wsparcia w zakresie ochrony danych - oceniono.

Dodano, że ostatnie miesiące przyniosły także wyzwania w obszarze systemów automatyki przemysłowej (OT). Jak wynika z globalnego raportu KPMG Control System Cybersecurity Annual Report 2024, 49 proc. firm posiada jedynie podstawowy program cyberbezpieczeństwa OT lub nie ma go wcale, zaś 37 proc. firm nie odnotowało żadnych takich incydentów.

Główne wyzwania jakie stoją przed firmami to słaba segmentacja sieci oraz niewystarczające mechanizmy monitorowania i zarządzania aktywami, co bezpośrednio wpływa na zwiększenie ryzyka niewykrycia zagrożeń w sieci teleinformatycznej, które to mogą prowadzić do przestojów w procesach biznesowych - ocenił Łukasz Staniak z KPMG.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.