Media górnicze zdominowała w poniedziałek, 30 września, konferencja w Jastrzębskiej Spółce Węglowej i pytanie o zwolnienia grupowe oraz ewentualne przejęcie złóż od Polskiej Grupy Górniczej. NetTG.pl pisał też o badaniach przyczyn lipcowych wstrząsów w ruchu Rydułtowy i niepokojących wynikach Bumechu. Oto szczegóły:
* Czy w związku z trudną sytuacją w Jastrzębskiej Spółce Węglowej zostaną przeprowadzone zwolnienia grupowe lub zwolnienia pracowników, którzy nabyli uprawnienia emerytalne. - (…) trwają dzisiaj bardzo intensywne prace i analizy praktycznie we wszystkich aspektach działalności spółki, w tym również pochylamy się nad kosztami pracy – zaznaczył Ryszard Janta, prezes JSW.
* Przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) zaznaczyli, że spółka nie jest zainteresowana przejęciem jakichkolwiek złóż od Polskiej Grupy Górniczej (PGG). - Natomiast rozważamy możliwość wejścia w przygranicznych rejonach w teren kopalń sąsiednich – powiedział Adam Rozmus, wiceprezes JSW ds. technicznych i operacyjnych.
* Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej zwołał na 25 października. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki. W porządku obrad są uchwały dotyczące udzielenia absolutorium członkom poprzedniego zarządu – uchylenie wcześniej udzielonych absolutoriów oraz ponowne rozpatrzenie tej kwestii.
* Niezależni eksperci z zakresu zagrożenia tąpaniami - na zlecenie nadzoru górniczego - przygotowali dwa opracowania naukowe, dotyczące analizy geomechanicznych przyczyn wystąpienia w lipcu wstrząsów w ruchu Rydułtowy kopalni ROW należącej do Polskiej Grupy Górniczej. Naukowcy mieli także zweryfikować ich lokalizację oraz wykonać - jak podał Wyższy Urząd Górniczy - analizę mechanizmu ich ognisk.
* W pierwszym półroczu 2024 roku Grupa Kapitałowa Bumech odnotowała stratę netto w wysokości 55,8 mln zł, wobec straty w wysokości 36,9 mln zł w analogicznym okresie minionego roku. Jak wskazali przedstawiciele spółki, na taki wynik finansowy miały niskie ceny oraz słaby popyt na węgiel. Bumech jest właścicielem PG Silesia, największej prywatnej kopalni węgla kamiennego w Polsce.
* Gminy do 27 września otrzymały 2,24 mln wniosków o pomoc dla gospodarstw domowych w postaci bonu energetycznego - poinformowała w poniedziałek ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. 30 września jest ostatnim dniem na składanie wniosków o bon.
* KGHM włączył się w działania gminy Grębocice i wspólnie stworzone zostały nowe tereny zielone w trosce o środowisko naturalne. Jak podała spółka, to kolejna już w tym roku akcja sadzenia drzew w ramach kompensacji.
* Dwa lata po zniszczeniu bałtyckich gazociągów Nord Stream z Rosji do Niemiec ciągle nie wiadomo, kto je wysadził. To wydarzenie stało się czarną skrzynką, generujące sensacyjne narracje, z których korzysta Moskwa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.