- W Brukseli węgiel źle się kojarzy, tym nie mniej jednak EURACOAL, jako stowarzyszenie, również przeszło pewną transformację i obecnie realizujemy szereg działań wspomagających producentów węgla w Europie w okresie transformacji – mówi w rozmowie z portalem netTG.pl Gospodarka-Ludzie dr hab. Alicja Krzemień, profesor Głównego Instytutu Górnictwa PIB, a zarazem prezydent EURACOAL-u, Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego z siedzibą w Brukseli.
- Pokazujemy też zieloną twarz EURACOALU, bo i taką posiadamy. Wspomagamy zarówno Jastrzębską Spółkę Węglową, jak i Polską Grupę Górniczą w działaniach na rzecz pozyskiwania funduszy europejskich i realizowaniu przedsięwzięć, np. związanych z zagospodarowaniem metanu ujętego z podziemnych wyrobisk. Staramy się również propagować zielone modele biznesowe w zakresie produkcji zielonej energii i jej magazynowania z wykorzystaniem dostępnej infrastruktury. Poszukujemy rozwiązania modelowego w tym względzie, które pokazywałoby, w którym kierunku zarządy spółek powinny iść w tej dziedzinie. Możliwe jest także tworzenie przestrzeni celem przyciągnięcia potencjalnych inwestorów, którzy mogliby odpowiednio przygotować się do realizowania własnej działalności już po likwidacji zakładu górniczego, zatrzymując jednocześnie wysoko wykwalifikowanych pracowników – wyjaśnia.
Na pytanie, czy jest szansa na to, aby w nowej kadencji Komisja Europejska poluzowała nieco jego reguły dr hab. Alicja Krzemień odpowiada:
- Mamy nową Komisję Europejską, ale tę samą liderkę, panią Ursulę von der Leyen, a to oznacza, że Unia Europejska podąża dalej w obranym wcześniej przez siebie kierunku. Być może w pewnym obszarach dojdzie do niewielkich zmian, ale co się tyczy zmiany stanowiska w zakresie energetyki węglowej, to na wielkie zmiany raczej nie ma co liczyć.
Europejskie Stowarzyszenie Węgla Kamiennego i Brunatnego EURACOAL jest organizacją patronacką europejskiego przemysłu węglowego. Powstało w 2002 r. z Europejskiego Stowarzyszenia Paliw Stałych – CECSO – po wygaśnięciu Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Węgla i Stali.
Misją EURACOAL jest podkreślenie znaczenia węgla i energetyki węglowej w UE dla bezpieczeństwa dostaw energii, stabilności cen energii, gospodarczej wartości dodanej i ochrony środowiska. EURACOAL stara się być aktywnym komunikatorem, w celu stworzenia odpowiednich ram, w których europejski przemysł węglowy i konsumenci węgla mogą działać.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.