Spółka PGE zgłosiła do prezesa URE zamiar zaprzestania produkcji energii elektrycznej z w Elektrowni Rybnik do końca 2025 r., a ciepła systemowego do końca sierpnia 2026 r. - napisał w liście do rybnickich radnych prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Jacek Kaczorowski.
W środę w południe w Rybniku rozpoczęła się sesja rady miasta, której pierwszym merytorycznym punktem uczyniono wystąpienie reprezentacji związków zawodowych Elektrowni Rybnik nt. przyszłości zakładu wobec pozyskanych przez związek informacji, a także prezentację oświadczenia prezesa PGE GEiK.
Chodzi o przyszłość Elektrowni Rybnik, należącej do spółki PGE GEiK. W zakładzie dotąd pracują bloki nr 5-8, oddane do użytku w 1978 r., o łącznej mocy 900 MW brutto. Wyłączone w ostatnich latach bloki nr 1-4 ma zastąpić zamówiony w lutym br. nowy blok gazowo-parowy o mocy 882 MW, który ma rozpocząć pracę pod koniec 2026 r.
Działające w Elektrowni Rybnik bloki konwencjonalne nr 5-8 mają kontrakty mocowe do końca 2025 r. Na razie nie są jeszcze znane warunki, na których jednostki konwencjonalne mogłyby ew. uczestniczyć w tym systemie wsparcia po 2026 r.
Jak napisał prezes Kaczorowski w liście odczytanym w czwartek w Rybniku przez dyrektora elektrowni Witolda Kanię, spółka PGE GiEK zgłosiła do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki zamiar zaprzestania prowadzenia z dniem 31 grudnia 2025 r. wszelkiej działalności koncesjonowanej w elektrowni Rybnik, to jest w zakresie wytwarzania energii elektrycznej, wytwarzania ciepła oraz przesyłania i dystrybucji ciepła.
- Pismem z 6 sierpnia 2024 r. termin zaprzestania działalności koncesjonowanej w zakresie wytwarzania oraz przesyłania i dystrybucji ciepła przesunięto na dzień 31 sierpnia 2026 r. - uściślił prezes PGE GEiK.
Dodał m.in., że zgodnie z przesłanym do urzędu miasta Rybnika pismem z 27 sierpnia 2024 br. zapewnia, że zostaną podjęte odpowiednie działania mające na celu zabezpieczenie ciągłości dostaw ciepła do czasu powstania możliwości zmiany jego dostawcy lub do czasu wynikającego z obowiązujących regulacji prawnych lub zawartych umów.
W czasie czwartkowej sesji rybnickiej rady miasta przed gmachem urzędu miasta trwała głośna pikieta pracowników elektrowni sprzeciwiających się zamknięciu zakładu. Jednym z kolejnych punktów sesji rady miasta uczyniono przyjęcie apelu do Prezesa Rady Ministrów ws. planów przedwczesnego zamknięcia elektrowni Rybnik.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jest mi żal ze nikt nie interesuje się technologiami odzysku metali ziem rzadkich które mamy w łupkach powęglowych ...technologie mamy tylko decyzji brak...panowie decydenci budzmy sie póki jeszcze statek płynie.....inaczej osiądziemy na górze ARRARAT i to będzie koniec!!! Panowie związkowcy czas na działania! Zyczę sukcesów!
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.