Komisja do zbadania przyczyn i okoliczności tąpnięcia oraz wypadku zbiorowego zaistniałych 30 grudnia ubiegłego roku w O/ZG Rudna KGHM Polska Miedź są zakończyła swoje pracę i przedstawiła wyniki dochodzenia – dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez Jolantę Talarczyk, rzecznika prasowego Wyższego Urzędu Górniczego.
Komisja powołana 30 grudnia ubiegłego roku pracowała w dwóch grupach eksperckich. Jeden z zespołów zajął się geomechaniczną analizą przyczyn wstrząsu i tąpnięcia. Natomiast druga grupa ekspertów miała za zadanie wypracować prognozę podobnych zdarzeń w przyszłości.
Wstrząs w kopalni Rudna miał energię E=1,5 x 10x8 J. Spowodował on tąpnięcie ze skutkami w postaci wyrzutu skał do wyrobisk oraz wypiętrzeń spagów w wyrobiskach. W miejscu zdarzenia znajdowało się 16 pracowników, z których trzech zginęło. Pozostali odnieśli obrażenia.
Komisja ustaliła, że bezpośrednią przyczyną tąpnięcia był wysokoenergetyczny wstrząs górotworu. Do jego wystąpienie przyczynił się zespół czynników. Do tej grupy zaliczono: duża (rzędu 1050 m) głębokość zalegania złoża, duża i zmienna grubość złoża, występowanie kompleksu grubych wstrząsogennych warstw dolomitów i anhydrytów w stropie zasadniczym, prowadzenie eksploatacji w obszarze zaburzonym uskokami o niewielkich zrzutach oraz osłabienie górotworu poprzez dynamiczne oddziaływanie wcześniej zaistniałych wstrząsów w sieci uskoków o małych zrzutach.
Komisja ustaliła, że przyczyną wypadku zbiorowego było dynamiczne oddziaływanie na pracowników zatrudnionych w polu XVII/1 oddziału G-22 rumoszu skalnego wyrzuconego z ociosów wyrobisk, wypiętrzonych spągów oraz podmuchu fali powietrznej powstałej wskutek zaistniałego wstrząsu.
Komisja przedstawiła także wnioski, które dotyczą bezpośrednio kopalni Rudna oraz spółki KGHM polska Miedź, do której należy zakład górniczy. Na ich podstawie O/ZG Rudna musi opracować szczegółowy projekt prowadzenia eksploatacji w polu XVII/1.
Ponadto zakład musi wyznaczyć powierzchniową linię pomiarową pozwalającą na geodezyjne śledzenie zmian deformacji, powierzchni terenu, wywołanych eksploatacją prowadzoną w polach XVI/1, XVII/1 i XII/1. Kopalnia musi również prowadzić szczegółową analizę zaistniałych wstrząsów oraz wprowadzać do bieżącej działalności wnioski wynikające z tych prac.
Komisja zaleciła KGHM Polska Miedź podjąć działania mające na celu opracowania nowych metod prognozowania i monitorowania zagrożenia sejsmicznego i tąpaniowego oraz nowych, skuteczniejszych metod profilaktyki tąpaniowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
lebry z wug