Władze Gryfina otrzymały od PGE GiEK wypowiedzenie umowy na dostawy ciepła, co ma nastąpić do końca sierpnia 2026 r. i jest związane z planem wygaszenia elektrowni węglowej. Koncern energetyczny zapewnia, że zabezpieczone zostaną nowe źródła ciepła i prądu.
Samorządowcy z Gryfina o planach wygaszenia bloków węglowych Elektrowni Dolna Odra już w 2026 r. dowiedzieli się od związkowców z EDO, którzy zabrali głos na sesji RM 29 sierpnia. Zaalarmowali, że oznaczać to będzie zwolnienia pracowników, ale również problemy z dostawą ciepła dla Gryfina. Przypomnieli, że elektrownia zasilana węgłem miała działać co najmniej do 2029 r.
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna w środę (4 września) opublikowała stanowisko, w którym wyjaśnia, że decyzje o wygaszaniu elektrowni węglowej EDO zostały podjęte w okresie działalności poprzedniego rządu. Proces ten został zapoczątkowany pismem z grudnia 2020 r. do Prezesa Polskich Sieci Energetycznych SA o zamiarze likwidacji lub odłączenia urządzeń od sieci przesyłowej.
Kolejnym formalnym krokiem w tym procesie powinno było być powiadomienie władz samorządowych o zamiarze zaprzestania dostaw ciepła oraz wypowiedzenie umów na dostawy ciepła dla odbiorców. Ten obowiązek nie został wypełniony przez poprzedni Zarząd PGE GiEK i aby naprawić to zaniedbanie obecny Zarząd PGE GiEK wystosował w dniu 30.08.2024 stosowne pisma będące naturalną konsekwencją podjętej przez poprzedników decyzji - napisano w stanowisku przesłanym przez departament komunikacji PGE GiEK.
Zaznaczono, że wysłane pisma mają charakter jedynie formalny i w żadnym razie nie generują ryzyk jakiejkolwiek przerwy w dostawie ciepła w gminie Gryfino. PGE GiEK poinformowało, że prowadzi rozmowy z lokalnymi władzami i odbiorcami w celu wypracowania optymalnych rozwiązań długoterminowych.
Podkreślono, że wygaszanie elektrowni węglowej EDO jest częścią procesu transformacji energetycznej Polski. PGE ma świadomość odpowiedzialności za lokalny rynek i dlatego w Gryfinie realizuje projekt budowy nowoczesnej elektrowni gazowo-parowej o mocy 1340 MW, która ma zastąpić wysokoemisyjne bloki węglowe. Nakłady na tę inwestycję to 4,25 mld zł.
Zaznaczono, że dla zagwarantowania dostaw ciepła dla odbiorców dotychczas zaopatrywanych przez EDO, w tym roku została oddana tam do eksploatacji wytwornica pary, której wydajność umożliwia pokrycie zapotrzebowania na ciepło mieszkańców Gryfina.
Dodatkowo, w ramach budowanych nowych bloków gazowoparowych w Gryfinie, wybudowane zostały gazowe kotły rozruchowe, które są w stanie pokryć zapotrzebowanie na ciepło wymagane przez miejską sieć ciepłowniczą w momentach, w których nie byłyby rozpalone bloki gazowo-parowe - podano w komunikacie PGE GiEK.
Poinformowano też, że a ukończeniu jest koncepcja projektu dot. zapewnienia alternatywnych dostaw ciepła przez miejską sieć ciepłowniczą w Gryfinie. Zapewniono potrzeby cieplne mieszkańców zostaną zabezpieczone.
Burmistrz Gryfina Mieczysław Sawaryn na sesji RM wyraził w tej sprawie wątpliwości.
- Wytwornicą ciepła nie da się ogrzać miasta Gryfina - powiedział. - Chcą nam zafundować armagedon! Jesteśmy zaskoczeni. Będziemy działać. Zachęcam wszystkich do współpracy w tym aspekcie - dodał.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.