W ruchu Rydułtowy kopalni ROW specjaliści oraz przedstawiciele nadzoru górniczego przeprowadzili oględziny wyrobisk dotkniętych skutkami wstrząsu z 11 lipca 2024 r. Co ustalono podczas wizji?
Jak poinformowali przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej, w trakcie wizji lokalnej, która odbyła się 6 sierpnia w rejonie E1 pokładów 706 i 703/1-2, stwierdzono, że w pochylni równoległej 1200-E1 zaistniało tąpnięcie, powodujące zniszczenie wyrobiska na odcinku 145 m. Doszło tam m.in. do wypiętrzenia spągu i uszkodzenia obudowy. Wysokość wyrobiska wynosi aktualnie mniej niż 1,8 m, a na znacznej długości – poniżej 60 cm. Natomiast w pokładzie 703 stwierdzono skutki wstrząsu – wpływy górotworu na obudowę, w tym lokalnie zsuwy obudowy do 40 cm.
Przypomnijmy, że pokłady 703 i 706 znajdują się bezpośrednio nad wcześniej wyłączonym rejonem w pokładach 712 i 713, gdzie doszło do wstrząsu – do wyłączonego rejonu nie można na razie wejść z uwagi na aktywność sejsmiczną górotworu.
– Po wtorkowej wizji lokalnej pod ziemią dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku wydał decyzję o częściowym wstrzymaniu ruchu zakładu górniczego w Rydułtowach. Decyzja ta dotyczy prowadzenia robót górniczych w pokładach 703/1-2 i 706 w rejonie E1 w wyrobiskach, gdzie ujawniły się skutki wstrząsów z 11 i 14 lipca tego roku. Wyjątkowo, wolno będzie podjąć niezbędne prace profilaktyczne w celu wyizolowania pochylni równoległej 1200-E1 w pokładzie 706 oraz działania dla zapewnienia bezpieczeństwa wentylacyjno-pożarowego, metanowego, tąpaniami i zawałowego w tych rejonach na warunkach ustalonych przez kierownika ruchu zakładu górniczego na podstawie opinii kopalnianych zespołów ds. rozpoznawania i zwalczania zagrożeń w ruchu zakładu górniczego – poinformował Damian Borgieł, dyrektor Biura Produkcji, Gospodarki Złożem i Zagrożeń Naturalnych PGG, uczestniczący w oględzinach wyrobisk.
Przypomnijmy, że wcześniej – 31 lipca br. – na wniosek dyrektora OUG w Rybniku skutki wstrząsu zostały spenetrowane przez zastępy ratowników górniczych w ramach planowanej akcji. Jej celem była kontrola i zabudowanie urządzeń do zdalnego pomiaru parametrów atmosfery kopalnianej, aktywności górotworu i łączności, dla zapewnienia bezpieczeństwa osobom przeprowadzającym oględziny wyrobisk.
– Wyrobiska w pokładzie 712/1-2 + 713/1-2 zostały odizolowane czterema tamami o konstrukcji przeciwwybuchowej, natomiast dojścia do wyrobisk w pokładach 703/1-2 i 706 zostały w sposób skuteczny zabezpieczone do czasu przeprowadzenia oględzin przez dyrektora OUG w Rybniku. Z uwagi na ilość wyrobisk niezbędnych do skontrolowania wyznaczone zostały trzy trasy. Każdą trasę kontrolowały zespoły 5-osobowe, w skład których wchodzili pracownicy inspekcyjno-techniczni OUG w Rybniku, w tym dyrektor OUG, przedstawiciel przedsiębiorcy i dyrekcja KWK ROW w Rybniku – poinformowała Anna Swiniarska-Tadla, rzecznik prasowy WUG w Katowicach.
– W wyniku oględzin stwierdzono, że w jednym z wyrobisk w pokładzie 706 zaistniało tąpnięcie, a w części wyrobisk stwierdzono niewielkie skutki wstrząsów w postaci zsuwów obudowy. Po przeprowadzonych oględzinach dyrektor OUG w Rybniku wydał decyzję wstrzymującą roboty górnicze w wyrobiskach w rejonie E1 w pokładach 703/1-2 i 706. Dopuścił jedynie do prowadzenia robót profilaktycznych związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa wentylacyjno-pożarowego, metanowego, tąpaniami i zawałowego na warunkach ustalonych przez kierownika ruchu zakładu górniczego, na podstawie opinii kopalnianego zespołu ds. rozpoznawania i zwalczania zagrożeń w ruchu zakładu górniczego. Wznowienie robót górniczych w rejonie objętym skutkami wstrząsu na obecnym etapie uwarunkował zakończeniem badań określających przyczyny zaistnienia wstrząsów i tąpnięcia – dodała rzecznik WUG.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.