W Wieliczce odbyły się Dni świętej Kingi. W ich programie znalazły się koncerty, wykłady oraz pokazy związane z górniczymi tradycjami. Ponadto ulicami miasta przeszedł korowód. Głównym partnerem wydarzenia była Kopalnia Soli Wieliczka.
Wieliccy górnicy świętowanie rozpoczęli już w niedzielę 21 lipca. Udali się z pielgrzymką do grobu św. Kingi. W galowych mundurach, z pocztami sztandarowymi i Reprezentacyjną Orkiestrą Dętą przemaszerowali uliczkami Starego Sącza do tamtejszego klasztoru sióstr klarysek. Klasztor ufundowała św. Kinga, w nim osiadła po śmierci małżonka i w nim spoczęła. Tradycja górniczych pielgrzymek do Starego Sącza sięga co najmniej wieku XV.
Liturgiczne wspomnienie św. Kingi przypada 24 lipca. Tego dnia pracownicy Kopalni Soli Wieliczka, wieliczanie, turyści i pielgrzymi spotkali się w kopalni na mszy św. W modlitwie wzięli udział przedstawiciele władz miejskich, powiatu wielickiego i tworzących go gmin, służb mundurowych. Tegorocznej uroczystości przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz. Przypomniał wydarzenia sprzed 25 lat: wtedy, w czerwcu 1999 r, górniczą patronkę do godności świętej wyniósł Papież Polak, św. Jan Paweł II.
Późnym popołudniem 24 lipca w Wielickiej Mediatece odbyło się spotkanie promujące najnowszą książkę o górniczej Patronce pt. „Potęga świętości”. Kim była św. Kinga z Arpadów i jej siostry, również opromienione nimbem świętości? Jak wyglądało życie kobiet w średniowieczu? Jakie realia polityczne, ekonomiczne, społeczne panowały w Polsce dzielnicowej? Na pytania odpowiadał autor książki Piotr Stefaniak.
Wydawnictwo ukazało się pod honorowym patronatem Kopalni Soli Wieliczka, Kopalni Soli Bochnia, Gminy Stary Sącz oraz Konsulatu Generalnego Węgier w Krakowie. Kinga łączy Wieliczkę, Bochnię, Stary Sącz i Węgry. Na mocy historii, tradycji i legendy św. Kinga jest szczególnie bliska solnym górnikom.
Kingę - księżnę, władczynię krakowsko-sandomierską i gospodynię wielickiej kopalni, można było również spotkać na Trasie Turystycznej. Zadebiutowała w przewodnickiej roli i 24 lipca oprowadziła po solnych podziemiach swoje imienniczki, słuchaczki radia RMF FM. Kopalnia i RMF zorganizowały konkurs dla pań o imieniu Kinga, w którym nagrodą była niezwykła wycieczka pod opieką księżnej Kingi.
Św. Kinga patronuje nie tylko kopalni, ale też całej ziemi wielickiej. Wyrazem tej jedności był wspaniały korowód, który przeszedł ulicami Wieliczki 27 lipca. Nie zabrakło w nim górników w galowych mundurach, górniczej orkiestry, Skarbnika oraz, oczywiście, św. Kingi! Wielobarwny radosny korowód wyruszył z Rynku Górnego, a zakończył się przy głównej scenie Dni św. Kingi, przy ul. Dembowskiego.
Program Dni św. Kingi był także pełen rodzinnych atrakcji. Publiczność doskonale bawiła się na koncertach. Na scenie głównej wystąpili m.in. Rafał Brzozowski i Sławomir, a w tężni solankowej legenda jazz-rocka, zespół Laboratorium. Grupa koncertem w tężni rozpoczęła świętowanie 55-lecia działalności. Znakomity support jubilatom zapewniła Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Soli Wieliczka.
Kopalnia zaprosiła najmłodszych do specjalnej strefy zabaw. Z okazji Dni św. Kingi przy tężni solankowej pojawiły się dmuchane zamki i zjeżdżalnie. Nad przebiegiem gier, zabaw i konkursów czuwał solny skrzat. Kopalniane stoisko działało również przy scenie głównej. Na odwiedzających czekały niespodzianki, również solne. Przy okazji można było wypytać o podziemny zabytek, a także działające na głębokości 135 m uzdrowisko.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.