Lato w pełni, żar leje się z nieba. Gorąco jest w domu, gorąco w pracy, tym bardziej, jeśli pracuje się w kopalni, na głównym froncie robót. Dążenie do poprawy warunków klimatycznych w najbardziej zagrożonych kopalniach wiąże się przede wszystkim ze stosowaniem urządzeń chłodniczych.
Według danych Wyższego Urzędu Górniczego w 2023 r. w kopalniach węgla kamiennego w 514 wyrobiskach wystąpiły warunki uprawniające do skrócenia czasu pracy. Szacunkowa liczba pracowników zatrudnionych w tych wyrobiskach w ciągu doby wynosiła około 5 400. W kopalniach rud miedzi (w tym w wyrobiskach wykonanych w soli kamiennej), w 2023 r. przekroczenie temperatury stwierdzono w 280 wyrobiskach i w rejonach, w których zatrudniano około 7 800 pracowników.
W 2023 r. w pięciu kopalniach węgla kamiennego stosowano klimatyzację centralną oraz w pięciu klimatyzację grupową. Na koniec 2023 r. w kopalniach węgla kamiennego czynnych było około 374 urządzeń chłodniczych klimatyzacji indywidualnej i klimatyzacji grupowej lub centralnej. W dwóch kopalniach rud miedzi stosowano klimatyzację centralną. Ponadto, w 2023 r. w ZG Lubin (GHM) pracowało 170 samojezdnych maszyn górniczych z klimatyzacją, a w ZG Polkowice-Sieroszowice 330 takich pojazdów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.