160 górników zgłosiło się do trzeciej tury szkoleń w programie służącym zdobyciu kwalifikacji potrzebnych w sektorze energetyki wiatrowej - podali we wtorek realizatorzy przedsięwzięcia. Oznacza to szesnastu chętnych na jedno miejsce.
Program Wiatr - kopalnia możliwości to efekt współpracy firm EDF Renewables Polska, Vulcan Training & Consultancy oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK), która rekrutuje uczestników szkoleń. To zarówno byli pracownicy przemysłu wydobywczego, jak i czynni górnicy z kopalń przeznaczonych do wygaszenia. Szkolenia mają przygotować górników odchodzących z branży do pracy w charakterze techników i serwisantów turbin wiatrowych. Po przejściu bezpłatnego dwutygodniowego kursu, będą mogli oni starać się o pracę przy instalacji i serwisowaniu turbin wiatrowych.
Pierwsza 10-osobowa grupa została przeszkolona jesienią ub. roku, druga wiosną br. Wszyscy otrzymali oferty pracy, a część podjęła zatrudnienie w obszarze nowej, zielonej energetyki. Kolejni zainteresowani nadal mogą zgłaszać się do udziału w następnych turach bezpłatnego programu szkoleniowego - najbliższa planowana jest na wrzesień 2024 roku.
- W każdej z tur szkolenia mamy przewidzianych 10 miejsc. Tymczasem na najbliższe zgłosiło się już ponad 160 górników, którzy odchodząc z kopalń chcą pozyskać uprawnienia do wykonywania zawodu przyszłości - przekazała prezes EDF Renewables Polska Alicja Chilińska-Zawadzka. - W ciągu kliku lat pomożemy przekwalifikować się co najmniej kilkudziesięciu pracownikom śląskich kopalń - zaznaczyła.
- Konieczna transformacja energetyczna na zieloną energię nie wyklucza pracowników konwencjonalnej energetyki, wręcz przeciwnie - jest otwarta na ich umiejętności i doświadczenie Mówimy o pracy przyszłości i kompetencjach przyszłości, w które program wyposaża polskich górników. Są to umiejętności, których przez kilkadziesiąt następnych lat będzie oczekiwał rynek OZE w Polsce. Technicy i serwisanci będą potrzebni zarówno w rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie, jak i na morzu - dodała Chilińska-Zawadzka.
Zgodnie z wcześniejszymi informacjami w ciągu trzech lat program ma objąć ok. 60 górników, szkolonych po ok. 10 osób co pół roku. Kursy są realizowane w Szczecinie, zgodnie z międzynarodowymi standardami Global Wind Organisation, a także wytycznymi Urzędu Dozoru Technicznego i Stowarzyszenia Elektryków Polskich.
Kursanci są zapoznawani ze środowiskiem pracy przy turbinach wiatrowych - m.in. zasadami udzielania pierwszej pomocy, ochrony przeciwpożarowej czy dźwigania urządzeń. Są szkoleni z zasad pracy na wysokości i obsługi urządzeń elektrycznych oraz poznają branżowe słownictwo w języku angielskim.
Organizatorzy szkoleń podkreślają, że pracownicy z kwalifikacjami wymaganymi w energetyce wiatrowej są i będą poszukiwani. Szacuje się, że w najbliższych latach sektor będzie potrzebował kilkudziesięciu tysięcy par rąk do pracy, z kolei odchodząca z górnictwa wyspecjalizowana kadra wydaje się przygotowana, aby po odbyciu szkoleń znaleźć zatrudnienie w energetyce odnawialnej.
Spółka Restrukturyzacji Kopalń uczestniczyła już w podobnym, pilotażowym programie, w którym przeszkolono 16 byłych górników. Część z nich pracuje w sektorze energetyki wiatrowej. Także obecne szkolenia cieszą się zainteresowaniem.
Rekrutacją do szkoleń w programie Wiatr - kopalnia możliwości zajmuje się Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Chętni mogą zgłaszać się bezpośrednio w Dziale Kadr i Polityki Personalnej SRK oraz poprzez formularz na stronie internetowej wiatr-kopalniamozliwosci.pl.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Pewnie zwolnili się z kopalni po 20 latach pracy i teraz będą wspinać się na wiatraki , dobre tak trzymać .