Złoto ponownie pojawiło się jako jedna z najważniejszych klas aktywów w 2024 r., odnotowując od początku wzrost o 12 proc., bijąc przy tym wiele rekordów. Obecnie jest na dobrej drodze do najlepszego roku od 2020 r. - informuje portal mining.com i publikuje ranking 10 największych producentów kruszcu.
Złoto skorzystało na zwiększonej niepewności w gospodarce światowej, a mianowicie na obawach przed recesją i zagrożeniach geopolitycznych, które napędzają popyt. W świetle rosnącego znaczenia złota jako bezpiecznego aktywa podaż kruszcu musi również nadążać za popytem. Według Światowej Rady Złota produkcja złota stale rosła w ciągu ostatnich 4 lat.
Poniżej lista 10 największych firm wydobywających złoto na świecie na podstawie ich wyników w 2023 r.:
1. Newmonta - produkcja: 5,5 miliona uncji. Newmont pozostaje głównym producentem złota z 5,5 mln uncji. w całej swojej globalnej działalności, która obejmuje cztery kontynenty. Firma z siedzibą w Denver w Kolorado ugruntowała swoją pozycję największego na świecie wydobywcy złota w zeszłym roku poprzez przejęcie Newcrest Mining za 17 miliardów dolarów.
2. Barrick Gold - produkcja: 4,05 miliona uncji. W odpowiedzi na ruch rywala Newmonta dyrektor generalny Barrick odrzucił pomysł dokonywania jakichkolwiek dużych przejęć i zamiast tego firma skoncentruje się na wzroście organicznym, planując ekspansję na terenie Dominikany i Nevady. Górnik z Toronto jest również bliski sprzedaży udziałów Reko Diq w Pakistanie Arabii Saudyjskiej.
3. Agnico Eagle - produkcja: 3,44 miliona uncji. Produkcja Agnico wzrosła o prawie 10 proc. dzięki zakupowi pozostałych udziałów w kanadyjskiej kopalni Malartic, największej kanadyjskiej kopalni odkrywkowej, oraz produkcji z kopalń przejętych od Kirkland Lake Gold w 2022 r. Agnico inwestuje także w projekty rozwojowe w Finlandii, gdzie prowadzi działalność największego w Europie producenta pierwotnego złota w firmie Kittila.
4. Navoi (NMMC) - produkcja: 2,9 miliona uncji. To największe przedsiębiorstwo przemysłowe w Uzbekistanie z bogatą historią produkcji złota. Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez S&P Global, jej produkcja w 2023 r. wyniosła 2,9 mln uncji, co wystarczy, aby utrzymać status czołowej czwórki producentów.
5. Polyus - produkcja: 2,9 miliona uncji. W 2023 r. produkcja Polyusa wzrosła o 14 proc. do 2,9 mln uncji, w tym 2,48 mln uncji. w rafinowanym złocie, a reszta w koncentracie flotacyjnym. Podobnie jak wiele innych rosyjskich przedsiębiorstw, moskiewska firma wydobywcza została w zeszłym roku dotknięta zachodnimi sankcjami, co zmusiło ją do zakończenia działalności wydobywczej.
6. AngloGold - produkcja: 2,59 miliona uncji. Produkcja AngloGold Ashanti spadła o 3 proc. rok do roku w 2023 r. ze względu na mniejszą liczbę ton przetworzonej rudy i niższą klasę rudy. Do spadku produkcji przyczyniła się także awaria sprzętu w jednym z zakładów w Ghanie. W 2024 r. spółka wydobywająca złoto z Johannesburga utrzymuje docelową produkcję na poziomie 2,79 mln uncji. pomimo powodzi w Australii.
7. Gold Fields - produkcja: 2,3 miliona uncji. Po raz kolejny dogonił południowoafrykańskiego rywala z produkcją na poziomie 2,3 miliona uncji. w 2023 r., co oznacza spadek o 4 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Pod koniec roku firma sprzedała 45 proc. udziałów w kopalni złota Asanko w Ghanie partnerowi joint venture Galiano Gold. Jednakże spadek produkcji w tym kraju zostałby zrekompensowany przez nową kopalnię Salares Norte o wartości 1 miliarda dolarów w Chile, która po latach opóźnień wylała pierwsze złoto w kwietniu.
8. Zijin - produkcja: 2,17 miliona uncji. Zijin Mining odnotowuje 20proc. wzrost produkcji złota rok do roku, plasując się na pierwszym miejscu notowanej na giełdzie spółki wydobywczej złota w Chinach i wśród 8 największych na świecie. Grupa w dalszym ciągu „aktywnie poszukuje” możliwości wzmocnienia swojego profilu produkcyjnego poprzez przejęcia, tak jak to miało miejsce w przeszłości, jednak wyceny i geopolityka spowolniły tę strategię w ostatnich latach.
9. Kinross - produkcja: 2,15 miliona uncji. W 2023 roku Kinross wyprodukował 2,15 miliona uncji. w ekwiwalencie złota (w tym srebra przeliczonego na złoto), o prawie 10 proc. więcej niż w 2022 r. Kanadyjski górnik wkrótce doda nowe źródło wydobycia, a pierwszy wylew ma nastąpić w projekcie Manh Choh na Alasce jeszcze w tym miesiącu.
10. Freeport McMoran - produkcja: 1,99 miliona uncji. Freeport McMoran z siedzibą w USA również odnotował niemal 10% wzrost produkcji złota w 2023 r. Firma znana głównie z produkcji miedzi jest obecnie operatorem kopalni Grasberg w Indonezji, która jest jedną z największych operacji związanych ze złotem na świecie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.