Mieli rozpocząć eksploatację pokładu 504wg ścianą w listopadzie, a zaczęli 1 lipca. Niemożliwe? A jednak. Dzięki wcześniejszemu ukończeniu robót udostępniających i przygotowawczych nowa ściana o zasobach wynoszących 428 tys. t w ruchu Bielszowice kopalni Ruda już sypie węglem i to nie byle jakiej jakości. Jest to bowiem poszukiwany na rynku surowiec gazowo-koksowy.
Chodzi o ścianę 008z w pokładzie 504wg (warstwa górna). Węgiel fedrowany z pokładu 504 posiada wartość opałową na poziomie powyżej 30 tys. kJ/kg, natomiast jego miąższość dochodzi do 8,00 m, co umożliwi w przyszłości eksploatację również jego dolnej warstwy. Obecne zapotrzebowanie na węgiel z pokładu 504wg jest wysokie, dlatego uruchomienie ściany 008z ma kluczowe znaczenie dla kopalni.
– Oczywiście ten surowiec także podlega procesowi wzbogacania. Przechodzi przez osadzarki mułowe i wzbogacalniki cieczy ciężkiej. Nadajemy mu parametry handlowe. Konkretnie jest to węgiel 34.2. Charakteryzują go bardzo dobre parametry koksotwórcze i niska zawartość fosforu. I w związku z tym jest stosowany do produkcji koksu niskofosforowego – wyjaśnia Adam Rabstein, kierownik Działu Przeróbki Mechanicznej Węgla w ruchu Bielszowice kopalni Ruda.
Węgiel koksowy z Bielszowic jest wybierany selektywnie, a układy odstawy urobku skonstruowane w taki sposób, aby surowca koksowego nie mieszać z węglem energetycznym.
Wcześniejsze uruchomienie nowego frontu robót eksploatacyjnych jest rezultatem efektywnej współpracy zespołów wszystkich działów zaangażowanych w udostępnienie oraz uzbrojenie ściany 008z.
Warto zaznaczyć, że już od kilkunastu miesięcy ruch Bielszowice kopalni Ruda stawia przede wszystkim na siły własne, rezygnując z usług firm zewnętrznych. Aby oddział GRP1-B mógł wykonać węglowe wyrobiska przyścianowe, załoga musiała najpierw samodzielnie wykonać udostępniające wyrobisko kamienne, czyli w tym przypadku przekop wentylacyjny do pokładu 504 o długości 190 m.
– Wykonanie tych wyrobisk siłami własnymi kopalni było dużym wyzwaniem i nowym doświadczeniem dla naszych pracowników. Oddział GRP1-B, którego pracami kieruje Daniel Kowalski, świetnie zaadaptował się do nowych warunków pracy i sposobu drążenia, realizując zadanie w zaledwie trzy miesiące. Po udostępnieniu rejonu oddział przystąpił do drążenia wyrobisk przygotowawczych, uzyskując wysokie postępy przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości pracy. Przecinka ściany została ukończona i gotowa do zbrojenia już w marcu 2024 r. – chwali postawę załogi Paweł Gumułka, kierownik robót górniczych przygotowawczych w ruchu Bielszowice kopalni Ruda.
Ruch Bielszowice fedruje obecnie trzema ścianami. Poza uruchomioną 1 lipca br. ścianą 008z w pokładzie 504wg wydobycie trwa w ścianach 846 w pokładzie 405/2wg oraz 203 w pokładzie 407/3. Warunki geologiczno-górnicze są na tych frontach robót dość sprzyjające. Eksploatacji z pokładów zlokalizowanych na głębokościach od 800 do 1000 m towarzyszy oczywiście zagrożenie klimatyczne. Temperatura ociosu sięga tam bowiem 41 st. C. Wpływ mają na to również panujące na powierzchni upały. Kopalnia dobrze jednak radzi sobie z tym zagrożeniem, stosując klimatyzację centralną i grupową.
Ruch Bielszowice opiera swą przyszłość w dużej mierze na węglu z pokładów grupy siodłowej, tj. 504wg, 504wd, 507, 510wg i 510wd. Górnicy z oddziału GRP2-B wykonali już kompleksowo wyrobiska przygotowawcze dla ściany 024 w dolnej warstwie pokładu 504. Rozpoczęcie eksploatacji pokładu 504wd tą właśnie ścianą ma rozpocząć się w styczniu 2025 r.
– Naszym zadaniem jest przede wszystkim fedrować bezpiecznie. Osiągane przez załogę wyniki są powtarzalne. Stawiamy na długoterminowe planowanie i utrzymywanie wielkości produkcji. I to jest obecnie dla nas najistotniejsze – podkreśla Roman Jenda, kierownik Działu Górniczego ruchu Bielszowice kopalni Ruda.
Prace prowadzone w ruchu Bielszowice są przykładem skutecznej organizacji i zaangażowania pracowników. Dzięki ich wysiłkom możliwe jest nie tylko dotrzymanie terminów, ale także ich przyspieszenie, co ma bezpośredni wpływ na poprawę wydajności.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ciekawe kto ustalił harmonogram robót przygotowawczych skoro przyspieszono ścianę o 4 m-ce.
Leon, wez połowę tego co bierzesz, Bielszowice jeszcze długo będą fedrować, najlepszy węgiel w PGG.
Po co te wypociny przecież ta kopalnia w przyszłym roku będzie łączona a ruch Bielszowice do likwidacji Według umowy społecznej fedrują już przeszło rok dłużej
Rylik, mylisz się przez całe twoje życie. Bielszowice to jest potęga i jeszcze długie lata pofedruje.
Dobra załoga, bardzo dobry węgiel, są perspektywy - zapraszam do likwidacji! - logika decydentów i związków
Ich cel to SRK Przykre