W Radiu Katowice do projektu rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska zaostrzającego normy jakości dla węgla odniósł się Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”. - Skoro ponad trzy lata temu w umowie społecznej zgodziliśmy się i uzgodniliśmy system wygaszania polskiego górnictwa, to wara tym wszystkim, którzy w tym systemie chcą tak namieszać, żeby wszystko co zapisane stało się nieaktualne – powiedział Kolorz.
W czwartek, 20 czerwca, Dominik Kolorz był gościem Porannej Rozmowy w Radiu Katowice. Jak zaznaczył „S” jest przeciwko zapisom rozporządzenia przygotowanego przez resort klimatu i środowiska.
- Wejście w życie tego rozporządzenia wywraca do góry umowę społeczną. Mocno przewróciłoby też negocjacje notyfikacyjne. Dlatego z naszej strony jest zdecydowane stanowisko, że to rozporządzenie najzwyczajniej w świecie jest złe - ocenił Kolorz i wskazał, że oczekuje od resortu klimatu, aby zaangażował się w to, co zapisane jest w umowie społecznej.
- Chodzi przede wszystkim o promocję nowych niskoemisyjnych i bezemisyjnych technologii w energetyce, technologii związanych z produkcją węgla, który w zasadzie jest bezsmogowy. Odkąd Ministerstwo Klimatu powstało, promuje się przede wszystkim wiatraki, fotowoltaikę, pompy ciepła i tak dalej. Nie mam nic przeciwko temu, tylko miejmy równe zasady i przestrzegajmy prawa, które wspólnie podpisaliśmy. Każdy rząd, skąd się nie wywodzi, bierze na siebie ciągłość rządzenia – dodał szef śląsko-dąbrowskiej „S”.
Kolorz zaznaczył, że nie tylko związki zawodowe są przeciwne zapisom projektu rozporządzenia.
- Mamy sojusznika w pracodawcach i Ministerstwie Przemysłu. Myślę że tę bitwę wygramy — ocenił związkowiec.
Przypomnijmy, że projekt Ministerstwa Klimatu i Środowiska zakłada, że od 1 lipca 2029 roku ma zacząć obowiązywać zakaz sprzedaży wybranych rodzajów węgla gospodarstwom domowym. Proces ten podzielono na cztery etapy (do 31 sierpnia br., 1 września 2024 – 30 czerwca 2025 r., 1 lipca 2025 – 30 czerwca 2027 r., 1 lipca 2027 – 30 czerwca 2029). Ponadto od 1 lipca 2025 r. zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży paliw stałych pochodzących z obróbki cieplnej węgla brunatnego, a węgiel kostka, orzech, groszek i miał nie będą mogły być sprzedawane na potrzeby gospodarstw domowych od 1 lipca 2029 r. Jak podano w uzasadnieniu, wejście w życie nowego rozporządzenia ma m.in. przyczynić się do poprawy jakości powietrza.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Niemcy zarządzili sporządzenie przez Polskę norm pod rosyjski węgiel... Trzeba dbać o sojusznika i przyjaciela, prawda ???
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.