Urządzenia wytwarzające energię elektryczną (jednostki wytwórcze), przeznaczone do równoległej pracy z siecią dystrybucyjną, przed podłączeniem do sieci muszą spełnić szereg wymagań zdefiniowanych w kodeksie sieci, określonym skrótowo NC RfG (ang. Network Codes Requirements for Generators). Wymagania te zebrano w Rozporządzeniu Komisji (UE) 2016/631 z dnia 14 kwietnia 2016 oraz w Wymogach Ogólnego Stosowania wynikających z powyższego Rozporządzenia, opracowanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.
Cel ustanowienia kodeksu sieci NC RfG to przede wszystkim:
* utrzymanie bezpieczeństwa dostaw energii w kontekście dużej skali rozwoju źródeł rozproszonych, ich ogromnego wpływu na parametry sieci oraz ryzyka destabilizacji krajowego systemu elektroenergetycznego,
* ułatwienie integracji odnawialnych źródeł energii z krajową siecią elektroenergetyczną,
* przyłączanie do sieci urządzeń charakteryzujących się odpowiednią odpornością (odpowiednia reakcja jednostek wytwórczych na odchylenia od napięcia referencyjnego i częstotliwości znamionowej),
* zapobieganie poważnym przerwom w dostarczaniu energii elektrycznej oraz umożliwienie łatwego przywrócenia działania systemu po jego załamaniu.
Laboratorium Badań Stosowanych znajdujące się w strukturze Instytutu Techniki Górniczej ma bogate doświadczenie w testowaniu jednostek wytwórczych w zakresie zgodności z kodeksem sieci NC RfG. Laboratorium posiada unikatowe wyposażenie badawcze w postaci dwukierunkowego symulatora sieci o mocy 250 kVA oraz programowalnych dwukierunkowych zasilaczy DC o łącznej mocy 216 kW (z możliwością kształtowania charakterystyki MPPT). Dzięki temu możliwe jest testowanie jednostek wytwórczych typu A oraz typu B (o mocy ≥ 200 kW). Infrastruktura badawcza laboratorium umożliwia testowanie jednostek bazujących na generatorach synchronicznych (np. jednostki kogeneracyjne), jak i wykorzystujących energoelektroniczne układy przetwarzania energii (np. inwertery PV lub przekształtniki do magazynów energii).
Laboratorium Badań Stosowanych jako pierwsze laboratorium w Polsce uzyskało akredytację Polskiego Centrum Akredytacji (AB 665) na badania jednostek wytwórczych w zakresie zgodności z wymaganiami Rozporządzenia Komisji (UE) 2016/631 z dnia 14 kwietnia 2016 (NC RfG) oraz WOS (PSE). We współpracy Laboratorium z Zakładem Badań Atestacyjnych Jednostką Certyfikującą (AC 023) możliwe jest uzyskanie w jednym miejscu kompleksowych badań oraz certyfikacji jednostek wytwórczych. Uzyskany certyfikat oraz raport z badań stanowią podstawę do ubiegania się o umieszczenie w wykazie certyfikowanych urządzeń, publikowanym przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE).
Zapraszamy do współpracy:
* Kierownik laboratorium: dr inż. Łukasz Orzech,
e-mail: lorzech@komag.eu, tel. 32 2374 819,
* Kierownik grupy tematycznej
ds. badań elektrycznych: dr inż. Andrzej Niedworok,
e-mail: aniedworok@komag.eu, tel. 32 2374 823,
* Kierownik Zakładu Badań Atestacyjnych
Jednostki Certyfikującej: dr inż. Andrzej Figiel,
e-mail: afigiel@komag.eu, tel. 32 2374 604.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.