W jastrzębskim Carbonarium w poniedziałek, 11 czerwca, miała miejsce premiera filmu dokumentalnego pt. „Rozwalić system”. Opowiada on historię podpisania Porozumienia Jastrzębskiego we wrześniu 1980 r. - poinformował jastrzębski magistrat.
Przedstawiona na filmie opowieść skupiona była na świadkach i bohaterach tamtych czasów w tym m.in.: Hieronima Ochnio, Jana Bożka, Józefa Żaka. Usłysze można także wypowiedź Marii Jedynak, małżonki Tadeusza Jedynaka – jednego z sygnatariuszy Porozumienia Jastrzębskiego.
W premierze uczestniczyli m.in. przedstawiciele zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej na czele z prezesem Ryszardem Jantą, szefostwo Fundacji JSW, władze miasta wraz z prezydentem Michałem Urgołem, historycy oraz inni zaproszeni goście.
Przypomnijmy, że Porozumienie Jastrzębskie zostało podpisane 3 września 1980 r. w ówczesnej kopalni Manifest Lipcowy (obecnie to kopalnia Zofiówka należąca do JSW - red.). Porozumienie to było kolejnym po zawartych kilka dni wcześniej między władzą a strajkującymi robotnikami w Gdańsku i Szczecinie. Strajkujący w Jastrzębiu-Zdroju górnicy wywalczyli m.in. zniesienie czterobrygadowego systemu pracy w kopalniach, który oznaczał konieczność pracy wg indywidualnych kalendarzy, a także wolne soboty dla całej Polski oraz podnoszenie zarobków w ślad za wzrostem kosztów utrzymania.
Dla uczczenia tych historycznych wydarzeń, w Jastrzębiu-Zdroju stworzono skwer Porozumienia Jastrzębskiego. Jest to miejsce upamiętniające bohaterów wydarzeń z lat 80. Tutaj można zapoznać się z pełnym tekstem 21 postulatów. To miejsce jest również częścią Szlaku Wolności, który jest symbolem walki o wolność.
Produkcja filmu dokumentalnego możliwa była dzięki finansowemu wsparciu Fundacji JSW. Jak mówi jej prezes Jerzy Majchrzak, to ważne, aby podkreślać rolę jastrzębskich górników w drodze do wolnej, niepodległej Polski.
Fundacja JSW będzie na bieżąco informować o możliwościach obejrzenia tej niezwykłej produkcji filmowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.