Czeska spółka węglowa OKD planuje w tym roku zatrudnić dwustu nowych wykwalifikowanych pracowników z doświadczeniem górniczym, w następstwie odejść naturalnych. Od początku roku udało się pozyskać już 98. Jednocześnie 31 zatrudnionych wykonujących głównie prace administracyjne, którzy nabyli lub w najbliższym czasie nabędą uprawnienia emerytalne, ma w planie odejść. Otrzymają odprawy w wysokości do jedenastu średnich miesięcznych zarobków.
- Już w br. mamy do czynienia z naturalnym spadkiem zatrudnienia w kopalniach, ale będziemy przyjmować nowych pracowników, aby móc wydobyć zaplanowane ilości surowca. Od stycznia do maja zatrudniliśmy 98 nowych, głównie wykwalifikowanych pracowników dołowych. Większość z nich pracowała już w kopalni, dzięki czemu szybko i bez długiego szkolenia stają się samodzielnymi pracownikami – powiedział Radomír Štix, dyrektor HR w OKD.
OKD poszukuje górników, ślusarzy, cieśli i elektryków. Na wybranych stanowiskach przysługuje im dodatek rekrutacyjny w wysokości 40 000 koron, a wszystkim nowym pracownikom kopalni dodatek mieszkaniowy w wysokości 4500 koron miesięcznie i dodatek na dojazdy w wysokości do 5500 koron miesięcznie, w zależności od odległości dzielących ich miejsca zamieszkania od kopalni.
Aby zrównoważyć proporcje personelu operacyjnego i administracyjnego, a także zaoszczędzić koszty na 2025 r., który będzie dla OKD ostatnim pełnym rokiem wydobycia węgla, spółka podjęła decyzję o zmniejszeniu liczby pracowników wykonujących głównie prace administracyjne o 131.
- Nie chcieliśmy tego, ale utrzymanie dodatniego wyniku ekonomicznego wymusza na nas wykonanie tego rodzaju posunięcia. Ci pracownicy i tak nabyli lub w najbliższym czasie nabędą uprawnienia emerytalne. Wyboru dokonaliśmy w taki sposób, aby w żaden sposób nie zagrozić funkcjonowaniu firmy. Odchodzącym wypłacimy odprawy w wysokości do jedenastu przeciętnych miesięcznych zarobków – powiedział Roman Sikora, prezes zarządu OKD.
Działający od 2014 r. dobrowolny program spółki OKD Nová šichta pomaga z kolei wszystkim tym, którzy chcieliby odejść z pracy w OKD w wieku przedemerytalnym.
- Nasi specjaliści są gotowi służyć radą i praktyczną pomocą. Zainteresowanym udzielą szczegółowych informacji o rynku pracy, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej oraz jak i gdzie najskuteczniej szukać pracy, a także pomogą w napisaniu CV lub listu motywacyjnego – wyjaśnił Radomír Štix.
OKD planuje zakończyć wydobycie węgla w Kopalni ČSM na przełomie 2025 i 2026 roku. Po zakończeniu wydobycia przez około trzy lata będzie przeprowadzać techniczną likwidację kopalni i przygotowuje się także do ewentualnej dalszej działalności w zakresie produkcji mieszanek węglowych i zielonej energii. Tym samym zapewni wybranym zainteresowanym perspektywę zatrudnienia poza horyzont 2026 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Te odprawy to dotyczą czeskich górników,mój mąż w OKD przepracował 22 lata 10 lat w Polsce i co dostał z OKD? G...O
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.