Cyberatak na spółki węglowe. Jednego dnia na wszystkie. Taki scenariusz jest dziś możliwy. Dlatego należy być czujnym i dobrze przygotowanym, i co najważniejsze - potrafić go odeprzeć. Na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach odbył się kolejny szósty już z kolei, CYBERpoligon.
- Tym razem przygotowaliśmy rozgrywkę opartą o technologię Greycortex Mendel – zaawansowane rozwiązanie z zakresu cyberbezpieczeństwa, które oferuje monitorowanie i analizę ruchu sieciowego w celu wykrywania zagrożeń i anomalii – wyjaśnia Rafał Wowra, dyrektor ds. bezpieczeństwa infrastruktury w spółce JSW IT Systems.
Do walki stanęły reprezentacje spółek sektora wydobywczo-energetycznego zrzeszone w ISAC-GIG: Instytut Techniki Górniczej Komag, Polska Grupa Górnicza, KGHM, Weglokoks, Lubelski Węgiel Bogdanka, Południowy Koncern Węglowy, Tauron, JSW ITI Systems i Politechnika Śląska.
- Zespoły dzielnie walczyły. Ich zadaniem było uzupełnić luki bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Zadania składały się z czterech misji, z których każda zawierała zestaw około 70 pytań. W „Mission NDR” (Network Detection and Response) gracze zostali wcieleni w rolę elitarnej jednostki obrony cybernetycznej, specjalizującej się w zabezpieczaniu krytycznych infrastruktur przemysłowych oraz ich sieci IT. W świecie, gdzie cyberataki mogą mieć druzgocący wpływ na funkcjonowanie zakładów produkcyjnych i instalacji przemysłowych, ich zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa sieci i ochrona przed wrogimi działaniami. I te działania ćwiczyliśmy – tłumaczy dalej Rafał Wowra.
Rozpoczęto od krótkiego zaprezentowania systemu Greycortex Mendel, tak żeby wszyscy uczestnicy rozgrywki mogli poznać, w jaki sposób zbiera on i analizuje dane sieciowe.
- Pokazaliśmy również w trakcie „live demo” jak poruszać się po systemie, tak żeby móc jak najlepiej wykorzystać wszystkie przydatne moduły i funkcje. Na przykładach zaprezentowano, w jaki sposób poruszać się po systemie i poszukiwać potrzebnych nam informacji oraz jak można je interpretować - dodaje dyrektor ds. bezpieczeństwa infrastruktury w spółce JSW IT Systems.
Cyberataki na infrastrukturę przemysłową zdarzają się każdego dnia.
- W 2023 r. takich cyberataków było dwa razy więcej niż rok wcześniej. Uczestnicy CYBERpoligonu reprezentują podmioty, które są operatorami usług kluczowych. Są więc szczególnie narażone na niebezpieczeństwa płynące z cyberprzestrzeni. Cały czas zwiększamy zabezpieczenia i monitorujemy to, co dzieje się w naszych systemach i chcemy doprowadzić do tego, aby krajowym system cyberbezpieczeństwa, przy współudziale naszego ISAC-a był silniejszy – wskazał Piotr Toś, prezes zarządu JSW IT Systems oraz dyrektor zarządzający ISAC-GIG.
Zajęcia specjalistów z dziedziny cyberbezpieczeństwa wyglądały niczym na wojskowym poligonie. Jedni atakowali, drudzy odpierali ataki, stosując odpowiednie narzędzia
- Wciąż podnosimy nasze kompetencje w zakresie cyberobronności, budujemy relacje, poznajemy się lepiej, żeby móc wspólnie reagować na incydenty i prowokacje – podkreślił Artur Dyczko z KOMAG-u.
- Możliwość organizacji na naszym wydziale w murach Politechniki Śląskiej kolejnej edycji CYBERpoligonu ISAC-GIG jest dla nas wyróżnieniem, ale i swoistym zobowiązaniem związanym z podnoszeniem świadomości cyfrowej oraz rozwojem kompetencji w zakresie cyberbezpieczeństwa zwłaszcza wśród młodzieży. Dlatego organizujemy kolejne edycje SilesianCyberHackathon'ów kierowane do uczniów szkół średnich – powiedział prof. inż. Franciszek Plewa, dziekan Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej.
Szóstemu CYBERpoligonowi towarzyszyła konferencja pod hasłem „Technologie kognitywne w cyberbezpieczeństwie - fundament transformacji gospodarki w kierunku idei PRZEMYSŁU 4.0"
- Wierzę, że udział w tych wydarzeniach przyczyni się do skutecznego budowania świadomości cyfrowej wśród mieszkańców Śląska oraz lepszego zrozumienia kluczowych problemów związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa informatycznego we współczesnym społeczeństwie, a kontakt z naszymi studentami rozbudzi ich potrzebę osobistego rozwoju w tej materii – dodał prof. Franciszek Plewa.
Ćwiczeniom na CYBERpoligonie miał też okazję przyjrzeć się bliżej Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.