Polska Grupa Górnicza inwestuje w zagospodarowanie metanu.
Zabudowany w części Marklowickiej ruchu Marcel silnik został dobrany do prognozowanej ilości ujmowanego metanu z wyrobisk kopalni. Produkuje 2 MW mocy elektrycznej i 2 MW mocy cieplnej, spalając przy tym 8 m sześc. czystego metanu na minutę. To 4 mln m sześc. metanu na rok. Jego sprawność całkowita wynosi 87,5 proc.
Agregat składa się z silnika i generatora oraz komina spalinowego blaszanego o średnicy 0,6 m i wysokości 15 m. Zastosowanie układu kogeneracyjnego na bazie silnika gazowego stanowi efektywne ekonomicznie rozwiązanie w zakresie pozyskania części energii z lokalnego źródła. Oznacza częściowe uniezależnienie się od dostawców zewnętrznych, uzyskanie tańszej czystej energii oraz prowadzenie własnej strategii i gospodarki energetycznej kopalni.
Agregaty kogeneracyjne działają także przy dwóch kolejnych ruchach kopalni ROW: Jankowice i Rydułtowy, a także w kopalni Sośnica (PGG), a od 18 kwietnia br. również przy ruchu Halemba kopalni Ruda. W sumie zagospodarowanych zostało ponad 110 mln m sześc. metanu na cele produkcji energii elektrycznej i ciepła. Wszystkie wymienione instalacje znacząco zmniejszają emisję metanu do atmosfery, ograniczając zużycie kupowanej energii elektrycznej i koszty produkcji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.