Jak informowaliśmy w portalu netTG.pl Gospodarka-Ludzie, JSW przedstawiła wyniki za pierwszy kwartał br. W czasie konferencji wynikowej, która odbyła się w środę, 22 maja, Adam Rozmus, wiceprezes JSW ds. technicznych i operacyjnych, omówił wyniki w zakresie produkcji oraz prac przygotowawczych. Menedżer odniósł się także do kwestii dotyczących priorytetów w zakresie wydobycia w 2024 r. Pytanie w tej sprawie padło w czasie konferencji.
- W pierwszym kwartale 2024 r. JSW wyprodukowała 3 133 900 t węgla wobec 3 388 500 t w IV kwartale 2023 r. To stanowi spadek o około 7,5 proc w zestawieniu okres do okresu. Zmniejszenie produkcji wynikało przede wszystkim z utrudnień natury górniczo-geologicznej w zakresie trudnej tektoniki złoża w kopalni zespolonej Borynia-Zofiówka-Bzie ruch Borynia oraz konieczności prowadzenia profilaktyki dotyczącej zagrożenia metanowego w kopalni Pniówek. Poziom produkcji wynika przede wszystkim z możliwości posiadanego frontu eksploatacyjnego, to znaczy ilości możliwych do eksploatacji ścian oraz ich zdolności produkcyjnych - to jest wydobycia z metra bieżącego ściany, postępu zakładanego i realizowanego. Te ilości są zmienne w czasie i w ciągu roku ulegają zmianom. Mówimy tutaj o ilości od 19 do 27 planowanych ścian z końcem tego roku. Kwestia ta jest ściśle uzależniona od zagrożeń naturalnych, warunków górniczo-geologicznych, od usprzętowienia, którym dysponujemy oraz od czynnika ludzkiego w postaci ilości brygad ścianowych koniecznych do eksploatacji - wyjaśnił Adam Rozmus.
Wiceprezes dodał, że na pierwszy kwartał ma też wpływ wydarzenie, do którego doszło w grudniu 2023 r. w kopalni Pniówek.
- Pożar spowodował wyłączenie dwóch frontów ścianowych i tym samym poziom produkcji w pierwszym kwartale był o tyle mniejszy - uściślił menedżer.
W czasie konferencji przedstawiono także dane dotyczące robót przygotowawczych.
- W kwestii wyrobisk korytarzowych jest wzrost. W pierwszym kwartale było to 19 750 m, w porównaniu do czwartego kwartału 2023 r. to więcej o 4,2 proc. Wynika to z realizacji założeń kluczowych dotyczących zarówno utrzymywania bieżącego frontu, jak i strategicznych elementów dotyczących przyszłości kopalń, a tym samym naszej firmy - powiedział wiceprezes.
W czasie konferencji wynikowej padły także pytanie dotyczące priorytetów w zakresie wydobycia w tym roku.
- W ramach kopalń JSW prowadzimy działalność w zakresie środowisk zagrożeń skojarzonych, o najwyższych stopniach i kategoriach, dlatego priorytetowym tematem dotyczącym działalności jest zapewnienie bezpieczeństwa pracujących załóg. Natomiast w kontekście działań dotyczących stricte wydobycia, to po pierwsze jest to odbudowa frontów eksploatacyjnych, które musieliśmy przemodelować, ze względu na zdarzenia, które miały miejsce pod koniec zeszłego roku w kopalni Pniówek i w kwietniu w kopalni Budryk. Po drugie są to działania dotyczące terminowego uruchamiania przemodelowanych frontów i tym samym optymalizacja wykorzystania zarówno usprzętowienia w aspekcie warunków techniczno-górniczych, jak i załóg pracujących na poszczególnych kopalniach - wyjaśnił wiceprezes Rozmus.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.