W dobie rosnących cen potrzeba oszczędzania staje się coraz bardziej paląca. Na szczęście istnieje wiele prostych i skutecznych sposobów na obniżenie wydatków na zakupy, nawet o kilkaset złotych miesięcznie!
Wykorzystuj promocje i rabaty
Strony z promocjami. Strony agregujące promocje i okazje cenowe z różnych sklepów internetowych. Znajdziesz tam szeroki wybór produktów w atrakcyjnych cenach, a także kupony rabatowe i opinie innych użytkowników.
Gazetki promocyjne. Regularnie sprawdzaj gazetki promocyjne sklepów, w których najczęściej robisz zakupy. Szukaj okazji cenowych, rabatów i kuponów na interesujące Cię produkty.
Strony internetowe sklepów. Sklepy internetowe często oferują ekskluzywne promocje i rabaty niedostępne w sklepach stacjonarnych. Zapisz się na newslettery sklepów, aby być na bieżąco z najnowszymi ofertami.
Programy lojalnościowe. Dołącz do programów lojalnościowych sklepów, w których robisz zakupy. Zbieraj punkty za zakupy i wymieniaj je na nagrody, rabaty lub vouchery.
Kupuj mądrze i oszczędzaj
Wybieraj generyczne produkty. Produkty generyczne często są tańsze niż markowe produkty i nie różnią się od nich znacząco jakością. Zwróć uwagę na skład i porównaj ceny przed zakupem.
Kupuj większe opakowania. Czasami zakup większego opakowania produktu może być bardziej opłacalny niż kupowanie mniejszych. Szczególnie jeśli produkt ma długą datę ważności.
Gotuj w domu. Jedzenie na mieście jest drogie. Zamiast kupować gotowe dania, gotuj w domu. To nie tylko tańsza, ale też zdrowsza opcja. Wykorzystaj resztki z poprzednich obiadów do przygotowania nowych potraw.
Ogranicz marnowanie żywności. Planuj posiłki z wyprzedzeniem, aby uniknąć marnowania żywności. Kupuj tylko tyle produktów, ile potrzebujesz. Przechowuj żywność w odpowiednich warunkach i wykorzystuj ją przed upływem terminu ważności.
Wykorzystuj sezonowe produkty. Sezonowe produkty są zwykle tańsze i bardziej smaczne. Planuj swoje posiłki na podstawie tego, co jest dostępne w sezonie.
Kupuj używane rzeczy. Możesz zaoszczędzić dużo pieniędzy, kupując używane ubrania, meble, książki i inne przedmioty. Istnieje wiele serwisów internetowych i sklepów stacjonarnych, w których można znaleźć używane rzeczy w dobrym stanie.
Naprawiaj rzeczy, zamiast je wyrzucać. Zamiast kupować nowe rzeczy, spróbuj naprawić te, które już masz. W Internecie znajdziesz wiele instrukcji i poradników, jak naprawić różne przedmioty.
Wykorzystuj darmowe Eventy. Wiele miast oferuje darmowe lub tanie eventy, takie jak koncerty, wystawy, festiwale i wydarzenia sportowe. Sprawdź, co dzieje się w Twoim mieście i skorzystaj z tych darmowych opcji.
Wykorzystuj aplikacje do oszczędzania. Istnieje wiele aplikacji, które pomagają oszczędzać pieniądze.
Bądź świadomym konsumentem. Zwróć uwagę na skład produktów, etykiety i ceny. Porównuj różne oferty i wybieraj te najkorzystniejsze.
Planowanie to podstawa oszczędności
Stwórz listę zakupów. Przed wyruszeniem do sklepu zaplanuj, co potrzebujesz kupić. Sporządź szczegółową listę, uwzględniając konkretne produkty, marki i gramaturę. Unikaj spontanicznych zakupów pod wpływem impulsu, które często prowadzą do marnowania pieniędzy.
Planuj posiłki. Planowanie menu na cały tydzień pomoże Ci nie tylko ograniczyć wizyty w sklepach, ale również zredukować marnowanie żywności. Wykorzystaj resztki z poprzednich obiadów do przygotowania nowych potraw.
Porównuj ceny. Przed zakupem porównaj ceny tego samego produktu w różnych sklepach stacjonarnych i internetowych. Wykorzystaj gazetki promocyjne, strony internetowe sklepów i porównywarki cen. Sprawdź ceny w sklepach Biedronka, Kaufland, zobacz ofertę w Lidlu oraz sprawdź promocje sklepu internetowego Lidl, sprawdź Dino, Carrefour i zobacz gdzie jest najtaniej.
Kupuj lokalnie. Wspieraj lokalnych przedsiębiorców.
Nie jest wielką sztuką wydawanie pieniądze, lecz sztuką jest robienie tego z głową.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.