Weszły już w życie nowe przepisy dotyczące urlopów górniczych i energetycznych. Z osłon socjalnych mogą korzystać pracownicy sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego.
Świadczenia przysługują tym, z którymi pracodawca rozwiązał umowę o pracę w związku z procesem transformacji przedsiębiorstwa. Mają oni prawo do jednorazowej odprawy w wysokości 12-krotności miesięcznego wynagrodzenia pracownika obliczonego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy.
Zgodnie z ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o osłonach socjalnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego. odprawa musi zostać wypłacona w dniu rozwiązania umowy o pracę. Warunkiem jej otrzymania jest co najmniej pięcioletni staż pracy w danym zakładzie.
Urlopy dotyczą pracowników, którym zostało nie więcej niż 4 lata do emerytury. Świadczenie może być przyznane, jeśli wcześniej pracownik zawrze odpowiednie porozumienie z pracodawcą. Polega ono na rozwiązaniu umowy o pracę na mocy porozumienia stron w ramach zwolnienia grupowego/indywidualnego z upływem ostatniego dnia urlopu. Trzeba też też wcześniej wykorzystać w całości przysługujący urlop wypoczynkowy.
Pracownik, który korzysta z urlopu górniczego lub energetycznego, może liczyć na świadczenie w wysokości 80 proc. miesięcznego wynagrodzenia obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Ustawodawca tym razem dokładnie sprecyzował, w jakich sytuacjach beneficjent może utracić prawa do świadczenia.
Otóż może stać się tak w dwóch przypadkach - gdy nabędzie uprawnienia emerytalne oraz w sytuacji, gdy podejmie legalną pracę zarobkową w jednym z podmiotów wskazanych w art. 3 Ustawy, czyli w: przedsiębiorstwie energetycznym lub oznaczonej części takiego przedsiębiorstwa, spółce przedsiębiorstwa energetycznego, przedsiębiorstwie górniczym węgla brunatnego lub oznaczonej części takiego przedsiębiorstwa, spółce przedsiębiorstwa górniczego węgla brunatnego bądź w podmiocie świadczącym usługi na rzecz któregokolwiek z wymienionych wyżej podmiotów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Prawdopodobnie mają być urlopy w pgg. I mają ponoć ruszyć zapisy czerwcu lub lipcu. Będą chcieli przeprowadzić sondę ilu chętnych deklaruje chęć odejścia na urlop. Głównie kopalnia w Katowicach i Rudzie Śląskiej.
...I tak się wykańcza polską gospodarkę... Zatkac kasą usta ludziom i po cichu zamykać kopalnie , elektrownie...
No myślę, że jeżeli wprowadzili by urlopy po 15 latach to 70-80% załogi by znikła zostali by tylko ci co dopiero zaczeli przygodę albo ci co już mogą isć tylko muszą się dorobić bo są tacy. I wcale by to dużo nie kosztowało patrząc ile teraz się dotuje do większosci spółek węglowych, taką wisieńką jest jsw która się radzi sama bez dotacji i można jakoś mieć zyski bez dotacji
Dawać urlopy po 15 latach dołu 60 procent pensji. Problem górnictwa sam się rozwiąże
Kiedy urlopy dla pracowników węgla kamiennego? Mówi się na kopalniach że ponoć coś ma ruszyć w czerwcu bądź wrześniu ,Ruda albo Wujek.