Zmiany legislacyjne oraz rozwój infrastruktury - te dwa elementy wskazywali eksperci jako niezbędne do rozwoju w Polsce gospodarki wodorowej. Panel poświęcony temu zagadnieniu odbył się w środę na Europejskim Kongresie Gospodarczym (EKG) w Katowicach.
Jednym z uczestników panelu był Ryszard Pawlik, doradca europosła, b. premiera i b. przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka. Pawlik podkreślił, że wodór jest kluczowym tematem w instytucjach unijnych ze względu na cele klimatyczne, jakie podjęła UE.
- Dlatego rola wodoru rośnie i strategia wodorowa była jedną z pierwszych, jaką przyjęła Komisja Europejska. Bez tego paliwa transformacja energetyczna się nie powiedzie - wskazał.
Pawlik zaznaczył, że pierwsze obszary, które będą korzystać z wodoru, to przemysł stalowy i przemysłowy. Przypomniał, że Polska jest 3. producentem wodoru w UE i 5. na świecie, ale, jak zastrzegł, nie jest to zielony wodór, ale szary.
Z kolei dyrektor Agencji Rozwoju Przemysłu Maciej Miąsko mówił, że agencja od lat przygląda się rozwojowi tego obszaru. Dodał, że kluczową kwestią jest uzielenienie wodoru. - Aby ten przemysł się rozwijał, trzeba przeprowadzić szereg zmian legislacyjnych. Dla firm, które chcą wejść w wodór kluczowa jest też infrastruktura np. do tankowania wodoru, magazynowania i samej ceny tego surowca - mówił.
O potrzebach zmian legislacyjnych i rozwoju infrastruktury mówił też dyrektor biura technologii wodorowych i paliw syntetycznych w Orlenie Grzegorz Jóźwiak.
- Bez infrastruktury wodorowej trudno będzie przejść na ten surowiec. Do tego potrzebne są zmiany w przepisach. Konieczne są programy wsparcia, bo bariera wejścia musi być wspomagana - mówił.
Jóźwiak przypomniał, że w Poznaniu funkcjonuje pierwsza komercyjna stacja wodorowa, z której codziennie korzysta 25 autobusów wodorowych. Zapowiedział, że następne stacje będą w Katowicach i Włocławku. Celem Orlenu jest budowa 50 stacji wodorowych w Polsce i spółka na ten cel pozyskała dotację z budżetu UE.
Jak podkreślił Jóźwiak, laboratorium Orlenu ma już certyfikat badania jakości wodoru i jest to trzecie laboratorium na świecie z takim dokumentem.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.