PGE Energetyka Kolejowa wygrała przetarg na dostawy 20 tys. m sześc. oleju napędowego dla PKP Intercity - poinformowała spółka w poniedziałek. Zaznaczyła, że paliwo to będzie wykorzystywane przez PKP Intercity do obsługi przewozów pasażerskich na liniach niezelektryfikowanych.
PGE Energetyka Kolejowa wskazała, że w ramach trzyletniego kontraktu zaopatrzy PKP Intercity, największego polskiego operatora kolejowego, w blisko 20 tys. m sześc. oleju napędowego.
Dostarczane paliwo będzie wykorzystywane przez PKP Intercity do obsługi przewozów pasażerskich na liniach niezelektryfikowanych lub częściowo zelektryfikowanych, które stanowią ok. 37 proc. wszystkich linii kolejowych w Polsce. Dodatkowo, paliwo to będzie używane przez lokomotywy manewrowe, wykonujące pracę utrzymaniową na bocznicach kolejowych - poinformowała spółka.
Jak dodała, w ramach umowy paliwo będzie odbierane przez PKP Intercity na ogólnodostępnych, samoobsługowych i otwartych całodobowo kolejowych stacjach paliw, należących do spółki PGE Energetyka Kolejowa. Obecnie PGE EK dysponuje 20 takimi stacjami, które zlokalizowane są w strategicznych, pod względem logistyki kolejowej, miejscach w kraju - zaznaczyła PGE Energetyka Kolejowa.
PGE Energetyka Kolejowa zwróciła uwagę, że cały czas rozwija sieć ogólnodostępnych kolejowych stacji paliw, umożliwiając tankowanie pojazdów szynowych w nowych lokalizacjach.
Jednym z prowadzonych obecnie działań jest modernizacja obiektów infrastruktury usługowej, umożliwiająca rozszerzenie oferty produktowej o dystrybutory wodnego roztworu mocznika - płynu stosowanego w nowoczesnych silnikach wysokoprężnych, pozwalającego zredukować emisję tlenków azotu do atmosfery - poinformowała spółka. Rozwiązanie to zostanie wdrożone w pięciu lokalizacjach: w Szczecinie, Poznaniu, Gdyni, Białymstoku i Wrocławiu. Planowane zakończenie inwestycji przewidziane jest na początek trzeciego kwartału 2024 r.
PGE Energetyka Kolejowa równolegle rozwija inicjatywy mające na celu ograniczanie emisji CO2 na kolei. Jednym z takich programów jest Zielona Kolej, którego celem jest zasilanie sektora kolejowego w pełni czystą energią, pochodzącą ze źródeł odnawialnych - podkreśliła spółka, zaznaczając, że najbliższy kamień milowy to osiągnięcie 85-procentowego udziału energii odnawialnej w całości wolumenu energii wykorzystywanej na kolei w 2030 r.
We wrześniu 2023 r. do programu przystąpiło PKP Intercity. PGE Energetyka Kolejowa i narodowy przewoźnik kolejowy będą współpracować na rzecz tworzenia ekologicznego, niskoemisyjnego transportu kolejowego oraz poprawy efektywności energetycznej - wyjaśniła PGE Energetyka Kolejowa.
PGE Energetyka Kolejowa, należąca do Grupy PGE, łączy kolej z systemem elektroenergetycznym kraju. Infrastruktura spółki to ponad 600 tys. różnego rodzaju obiektów i elementów instalacji rozmieszczonych wzdłuż linii kolejowych, w tym 6 centrów sterowania ruchem w sieci kontrolowanej przez prawie 55 tys. inteligentnych liczników energii (AMI). Do zasilania sieci trakcyjnej służy m.in. 21,5 tys. km linii energetycznych spółki, dostarczającej energię do poszczególnych urządzeń, a ostatecznie - do pociągów. Firma odpowiada za dystrybucję 4,32 TWh energii elektrycznej rocznie, co stanowi ok. 3 proc. całej energii dostarczanej w kraju.
PKP Intercity to polski operator kolejowy, który zapewnia komunikację pomiędzy dużymi miastami oraz popularnymi ośrodkami turystycznymi w kraju, łączy mniejsze ośrodki z aglomeracjami, a także umożliwia wygodne podróżowanie po Europie zapewniając mieszkańcom coraz większej liczby miast i miejscowości dostępność komunikacyjną.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.