Potrzebna jest reforma systemu zapasów paliw i inwestycje w ich magazynowanie - powiedział w czwartek prezes Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego Leszek Wiwała. Ciężar utrzymywania zapasów interwencyjnych powinien przejść z firm na Rządową Agencję Rezerw Strategicznych - dodał.
Prezes Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) Leszek Wiwała stwierdził w czwartek podczas Kongresu Branży Paliwowej, że dla branży ważne jest obecnie kwestia zoptymalizowania i zmiany struktury przechowywania zapasów interwencyjnych paliw. Dodał, że potrzebne są też inwestycje w tym segmencie rynku. Wiwała podkreślił, że największe inwestycje w infrastrukturę magazynowania paliw przeprowadził PERN.
- Cały pozostały rynek znacznie gorzej wygląda - ocenił dodając, że tych inwestycji w Polsce ciągle nie ma.
PERN informował w ubiegłym roku, że od 2016 r. wybudował 28 nowych zbiorników na paliwa. Obecnie spółka podaje, że może zmagazynować 2,65 mln m sześc. paliw. Zgodnie z zapowiedziami spółki pojemność bazy paliw PERN w Dębogórzu ma powiększy się o 150 tys. m sześc.
- Potrzebujemy zarówno reformy systemu zapasów jak i nowych inwestycji po to, żeby zapewnić sobie, Ukrainie i całemu regionowi bezpieczeństwo - zaznaczył. Prezes POPiHN zwrócił uwagę, że strona ukraińska chce trzymać swoje zapasy paliw w Polsce.
- Ciężar utrzymywania zapasów interwencyjnych powinien przejść z przedsiębiorców na Rządową Agencję Rezerw Strategicznych - wskazał Wiwała. Chcielibyśmy zoptymalizować, jak najlepiej wykorzystać moce, które już mamy - podkreślił.
Jak informuje Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych producenci i handlowcy tworzą i utrzymują obecnie zapasy obowiązkowe: ropy naftowej lub paliw, z wyłączeniem gazu płynnego (LPG) - w wielkości odpowiadającej iloczynowi 53 dni i średniej dziennej produkcji paliw lub przywozu ropy naftowej lub paliw zrealizowanych przez producenta lub handlowca w poprzednim roku kalendarzowym.
W przypadku gazu płynny (LPG) w wielkości odpowiadającej iloczynowi 30 dni i średniej dziennej produkcji gazu płynnego (LPG) lub jego przywozu, zrealizowanych przez producenta lub handlowca w poprzednim roku kalendarzowym.
POPiHN zrzesza, największe firmy sektora paliwowego i naftowego działające w Polsce.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.