Trzech wykonawców ubiega się o możliwość budowy nowego bloku w Elektrowni Kozienice, wchodzącej w skład Grupy Kapitałowej Enea – dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez spółkę. W wyznaczonym przez komisję przetargową terminie wpłynęły trzy oferty. Rozstrzygnięcie przetargu planowane jest na IV kwartał br.
Nowy kozienicki blok o mocy około 1000 MW to jedna z największych rozpoczętych inwestycji polskiej energetyki. Blok, podobnie jak działające już w elektrowni, opalany będzie węglem kamiennym. Szacowany koszt tej inwestycji to około 5,5 mld złotych.
Termin składania wstępnych ofert upłynął 18 marca br. Wcześniej osiem firm pobrało specyfikację istotnych warunków zamówienia. W wyznaczonym terminie komisja przetargowa otrzymała wstępne oferty trzech wykonawców.
- Wszystkie prace związane z budową nowego bloku przebiegają planowo. Obecnie, poza procesem wyboru wykonawcy, przygotowujemy się również do zapewnienia całościowego finansowania tej inwestycji. Na swoich rachunkach na planowane projekty inwestycyjne posiadamy obecnie ponad 2,8 mld złotych. Analizujemy scenariusze finansowania tego oraz innych przedsięwzięć. Posiadane środki dają nam komfort spokojnego rozpoznawania różnych scenariuszy – mówi Maciej Owczarek, prezes zarządu Enea SA i szef Grupy Kapitałowej Enea.
Prace związane z budową nowego bloku w Elektrowni Kozienice SA na parametry nadkrytyczne rozpoczęto w 2007 roku pracami studyjnymi nad projektem. W 2008 roku opracowano studium wykonalności nowego bloku oraz przeprowadzono badania geologiczne i przygotowano teren pod budowę. Rozpoczęcie prac związanych z budową nowego bloku energetycznego w 2008 roku ma wpływ na opłacalność inwestycji ze względu na możliwość uzyskania bezpłatnych praw do emisji CO2. Zgodnie bowiem z opinią Komisji Europejskiej dziesięć krajów Unii Europejskiej, w tym również Polska, jest uprawnionych do skorzystania z derogacji. W ich ramach państwa te mogą przydzielić przejściowo (maksymalnie od 70 proc. w 2013 r. do 0 proc. w 2020 r.) bezpłatne uprawnienia instalacjom wytwarzającym energię elektryczną, które funkcjonowały przed dniem 31 grudnia 2008 r., jak również instalacjom wytwarzającym energię elektryczną, w przypadku których proces inwestycyjny faktycznie wszczęto do tego dnia. Ten warunek spełnia nowy blok w Elektrowni Kozienice SA.
- Przy budowie chcemy wykorzystać najlepszą z aktualnie dostępnych technologii, tak aby blok dzięki pracy na parametrach nadkrytycznych miał sprawność netto minimum 44.5 proc. Blok ten wyposażony będzie we wszystkie najnowocześniejsze instalacje ekologiczne łącznie z możliwością dobudowania w przyszłości instalacji do wychwytywania ze spalin dwutlenku węgla – mówi prezes zarządu Elektrowni Kozienice SA, a jednocześnie wiceprezes zarządu Enea SA, Krzysztof Zborowski.
Do budowy nowego bloku powołano pierwotnie spółkę celową Kozienice II, która ostatnio została połączona z Elektrownią Kozienice. Takie rozwiązanie zapewnia m.in. korzystniejsze warunki finansowania dla realizacji projektu; zwiększenie efektywności zarządzania oraz redukcję kosztów związanych z przygotowaniem kontraktów handlowych dotyczących zabezpieczenia zakupów paliw i materiałów na potrzeby eksploatacji nowego bloku energetycznego, dzięki wykorzystaniu relacji handlowych i kontraktów, jakie posiada Elektrownia Kozienice.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.