W piątek, 15 marca, rozpoczęło się spotkanie sygnatariuszy umowy społecznej dla górnictwa. Podczas rozmów związkowcy będą chcieli się dowiedzieć, jaka będzie przyszłość umowy regulującej przyszłość branży górniczej.
Spotkanie rozpoczęło się w piątek o godz. 11 w siedzibie Ministerstwa Przemysłu w Katowicach przy ulicy Powstańców (budynek jest równocześnie siedzibą Polskiej Grupy Górniczej). W rozmowach biorą udział sygnatariusze umowy społecznej dla górnictwa – przedstawiciele związków zawodowych, spółek węglowych, a stronę rządową reprezentuje minister przemysłu Marzena Czarnecka.
- Musimy zrobić nowe otwarcie z umową społeczną – zaznaczył przed rozpoczęciem spotkania Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności i jeden z głównych architektów umowy społecznej.
- Jest nowy rząd, nowa władza. Pani minister zapowiadała pewne korekty i na pewno będziemy chcieli wiedzieć, czego te korekty miałyby dotyczyć. Ale przede wszystkim widzimy już trochę niespójności w zapowiedziach rządu, szczególnie Ministerstwa Klimatu i Środowiska w kontekście umowy społecznej. Myślę, że to trzeba będzie dzisiaj wyjaśnić – dodał Kolorz.
Podpisana w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w 2021 roku umowa zawiera uzgodnione wspólnie zapisy dotyczące: mechanizmu finansowania spółek sektora górnictwa węgla kamiennego, indeksacji wynagrodzeń, zasad budowy i wdrażania instalacji tzw. czystego węgla, powołania specjalnego Funduszu Transformacji Śląska, gwarancji zatrudnienia, pakietu świadczeń socjalnych dla pracowników likwidowanych Jednostek Produkcyjnych. W dokumencie ustalono terminy zakończenia eksploatacji węgla kamiennego w poszczególnych kopalniach w perspektywie do końca 2049 roku.
Kluczowym elementem umowy społecznej jest pakiet osłon socjalnych dla pracowników z likwidowanych kopalń. Pakiet ten zawiera zarówno urlop górniczy, urlop przeróbkarski, jednorazową odprawę, jak i kompleksowy system alokacji. Wszystkie te rozwiązania mają za zadanie zagwarantowanie stabilizacji na śląskim rynku pracy. W umowie zapisano również, że podjęte zostaną prace nad stworzeniem dodatkowego systemu wsparcia dla specjalistycznych przedsiębiorstw górniczych kooperujących z górnictwem węgla kamiennego oraz dla gmin górniczych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Właśnie od kiedy będą jakieś urlopy górnicze ?
Czy wy ogóle ogarniacie co podpisaliście w umowie społecznej na temat podwyżek waszych wypłat ? Tam wszystko jest napisane ile wasze podwyżki będą wynosiły i dlaczego tak mało. Więc albo chcecie mieć pracę ale podwyżki tu i teraz. Sami to podpisaliście i bierzcie za to odpowiedzialność
Co z podwyżkami w PGG ??
Od kiedy urlopy górnicze?