Inflacja w tym roku wyniesie 5,9 proc. a wzrost PKB maksymalnie 2,8 proc. - napisał ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka w komentarzu do opublikowanego poniedziałek przez NBP Raportu o inflacji.
W poniedziałek Narodowy Bank Polski opublikował raport o inflacji, zawierający projekcję inflacji i PKB. Bank centralny przedstawił dwie wersje projekcji - jedną opracowaną przy założeniu odejścia od zerowej stawki VAT na żywność i rezygnacji z tarcz antyinflacyjnych, czyli mrożenia cen energii, gazu i ciepła, a drugą przy założeniu, że działania osłonowe będą kontynuowane. Centralna ścieżka projekcji przy przedłużeniu działań osłonowych zakłada inflację na poziomie 3 proc. w roku 2024, 3,4 proc. w roku 2025 i 2,9 proc. w roku 2026 - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu. Natomiast centralna ścieżka projekcji bez przedłużenia działań osłonowych zakłada inflację rzędu 5,7 proc. w roku 2024, 3,5 proc. w roku 2025 i 2,7 proc. w roku 2026.
NBP zmienia prognozy dla Polski. W listopadzie przewidywał inflację na poziomie 4,6 proc., teraz przy utrzymaniu w tym roku tarcz antyinflacyjnych znajdziemy się w górnej granicy celu NBP, czyli ok. 3 proc. Zapowiedzi premiera jednak nie pozostawiają złudzeń. VAT na żywność wróci do poziomu 5 proc.. Co przyniesie pewnie skokowy wzrost wskaźnika cen o 0,9 pkt proc. Gdyby znieść do tego tarczę na energię, inflacja nadal będzie znacznie powyżej celu - 5,7 proc. - napisał ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka w komentarzu.
Dodał, że należy się liczyć z wygaśnięciem tarcz osłonowych dla przedsiębiorców. Jego zdaniem jednak nadal będą regulowane ceny dla gospodarstw domowych. Naszej prognozie inflacji nadal jest bliżej do górnej granicy projekcji. Przewidujemy, że ceny w całym roku będą rosły o 5,9 proc. Wyjście z tarcz antyinflacyjnych, nawet częściowo, umocni pozycję RPP - stopy procentowe się nie zmienią - stwierdził ekonomista Lewiatana.
NBP w Raporcie o inflacji przedstawił także projekcję wzrostu gospodarczego. Centralna ścieżka projekcji w wersji zakładającej utrzymanie działań osłonowych zakłada PKB na poziomie 3,5 proc. w tym roku, 4,2 proc. w roku 2025 i 3,3 proc. w roku 206. Z kolei centralna ścieżka projekcji w wersji, w której przewiduje się rezygnację z działań osłonowych, zakłada wzrost PKB rzędu 3,2 proc. w roku 2024, 3,6 proc. w roku 2025 i 3,2 proc. w roku 2026.
NBP zmienia również prognozy rozwoju gospodarczego. 3,5 proc. wzrostu w 2024 roku to mocno życzeniowy wynik. Głównie oparty na odbudowie zapasów - czyli ponownie nietrwałego fundamentu PKB oraz o na konsumpcji. Działanie środków z KPO w projekcji NBP widać dopiero w 2025 r. Oczekujemy, że część tych środków przełoży się jeszcze na rezultat tegoroczny. Co nie zmienia faktu, że wzrost gospodarczy w naszym scenariuszu wyniesie maksymalnie 2,8 proc. - stwierdził Mariusz Zielonka.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.