Najwyższą efektywnością odmetanowania w 2023 r. może pochwalić się ruch Wujek kopalni Staszic-Wujek (PGG). To wynik na poziomie 54,14 proc. Na drugim miejscu tego rankingu plasuje się ZG Brzeszcze należący do Południowego Koncernu Węglowego z wynikiem 52,49 proc. Trzecie miejsce zajęło PG Silesia z wynikiem 50,78 proc.
Przy czym poziom odmetanowania w ruchu Wujek wynosi 2,42 mln m sześć na rok, w ZG Brzeszcze 46,04 mln m sześc. na rok, zaś w PG Silesia 11,99 mln m sześc. w ciągu roku.
Wyniki związane z metanowością polskich kopalń węgla kamiennego podał Wyższy Urząd Górniczy.
W 2023 r. funkcjonowało 19 czynnych zakładów górniczych wydobywających węgiel kamienny, z czego w 3 zakładach eksploatowano pokłady niemetanowe. Wydobycie węgla kamiennego w 2023 r. wyniosło ok. 47,5 min ton, w tym: z pokładów metanowych 38,6 min ton, co stanowi 81,3 proc. wydobycia. Z pokładów niemetanowych 8,9 min ton, co stanowi 18,7 proc. wydobycia.
Powyższe informacje podano na podstawie informacji posiadanych przez WUG. Przez ostatnie kilkanaście lat informacje dotyczące wydobycia - dla zachowania spójności - opierane były na danych pozyskiwanych z Agencji Rozwoju Przemysłu. WUG otrzymał z ARP również wielkości wydobycia za 2023 r., jednakże bez danych z JSW i LW Bogdanka, gdyż spółki te nie wyraziły zgody na udostępnienie tych informacji – podkreślono w komunikacie.
Wobec powyższego podane wielkości wydobycia należy traktować jako wartości szacunkowe, nie zweryfikowane – podkreślono.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.