Podczas XXXIII edycji Szkoły Eksploatacji Podziemnej po raz kolejny zorganizowano Cyberpoligon i towarzyszące mu sesje szkoleniowej. Była to reakcja na zdecydowany wzrost zagrożenia w wirtualnej przestrzeni. Cyberbezpieczeństwu poświęcony był również jeden z raportów przedstawionych podczas uroczystej gali w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Z raportu o cyberbezpieczeństwie w górnictwie wynika, że w ostatnich latach polskie przedsiębiorstwa doświadczyły wzrostu incydentów cybernetycznych, co wskazuje na rosnące zagrożenia w dziedzinie bezpieczeństwa cyfrowego.
- Już na początku 2022 r. dało się zaobserwować wzmożone obawy przed zagrożeniem cyberatakami ze strony grup inspirowanych przez obce państwa. Od tego czasu wprowadzono na terenie Polski kolejne stopnie alarmowe w związku z zagrożeniem bezpieczeństwa cyfrowego. Co piąta badana firma w grudniu 2023 r wskazała, że w związku z trwającą wojną w Ukrainie odnotowała wzmożoną aktywność hackerską skierowaną przeciwko niej. Pozostałe takich zmian nie odnotowały, co jednak może również oznaczać, że takie ataki nie zostały wykryte – podkreśla autor raportu Piotr Toś, prezes zarządu JSW IT Systems, pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa, przewodniczący ISAC i koordynator ds. cyberbezpieczeństwa Grupie Kapitałowej JSW.
Raport jednoznacznie stwierdza, że w ciągu 2023 r. ponad połowa badanych firm w Polsce (58 proc.) zarejestrowała przynajmniej jeden incydent polegający na naruszeniu bezpieczeństwa. Wzrósł odsetek tych firm, które nie przyznają się do odnotowania jakiegokolwiek ataku na swoje systemy.
- Porównując wyniki badań z końca 2023 r. można zauważyć, że organizacje w Polsce planują zwiększać inwestycje we wszystkich obszarach zabezpieczeń przed cyberzagrożeniami. Największe nakłady w ciągu najbliższego roku zostaną przeznaczone na obszar związany z ochroną przed złośliwym oprogramowaniem (23 proc.), monitorowanie bezpieczeństwa i reakcję na cyberataki (odpowiednio 16 proc. i 17 proc.). Najmniejsze środki firmy zamierzają zainwestować w bezpieczeństwo w procesach wytwarzania oprogramowania oraz zapewnienie bezpieczeństwa łańcucha dostaw – wskazuje dalej Piotr Toś.
Aktualny stan cyberbezpieczeństwa w polskich spółkach wydobywczych odzwierciedla zarówno rosnącą świadomość zagrożeń, jak i konieczność dalszego rozwoju w tym obszarze.
- Ze względu na utrzymujący się od wielu lat wykładniczy wzrost ilości zagrożeń, możemy spodziewać się, że rok 2024 r. nie będzie wyjątkiem. Eksperci do spraw cyberbezpieczeństwa ostrzegają m.in. przed eskalacją ataków typu ransomware, wykorzystujących inteligentne urządzenia, sztuczną inteligencję, wymierzonych w infrastrukturę chmurową oraz urządzenia mobilne. Nowe zagrożenia
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.