Tym razem nikt nie opuszczał Krakowa ze spuszczoną głową. Studenci trzech polskich uczelni kształcących w kierunkach górniczych podzielili się miejscami na podium.
Nie trzeba było przeprowadzać dodatkowej rozgrywki. Studencki Konkurs Wiedzy Górniczej, towarzyszący XXXIII Szkole Eksploatacji Podziemnej w Krakowie, bezapelacyjnie wygrał Mateusz Pawlik, student Politechniki Śląskiej, na II miejscu sklasyfikowano reprezentanta AGH Karola Adamczyka, a trzecie miejsce przypadło w udziale Hubertowi Delidzie z Politechniki Wrocławskiej.
Zwycięzca jest słuchaczem studiów inżynierskich i pracuje w dozorze kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach. Stanowisko, które zajmuje, zobowiązuje go – jak sam powiada – do permanentnego kształcenia. A poza tym:
- Cóż, jestem też praktykiem, ponieważ pracuję na dole, a górnictwo to po prostu moja pasja. I stąd tematy, jakie pojawiły się w teście, nie stanowiły dla mnie żadnego zaskoczenia – tłumaczył.
Dumny z sukcesu był też Karol Adamczyk.
- Miejsce na podium jest zwieńczeniem ogromnego wkładu pracy. Swoje życie zawodowe chcę związać z odkrywką. Pochodzę ze świętokrzyskiego, tam pracy w tej branży nie brakuje. Może płacą mnie niż tym na węglu, ale jest bezpieczniej – przyznał drugi z laureatów.
Hubert Delida z Politechniki Wrocławskiej będzie aplikował o pracę w górnictwie miedziowym.
- Niewykluczone, że ten sukces będzie mi pomocny. Wywalczyłem go solidną nauką i z tego się cieszę – podsumował.
Pracami jury kierowali: dr inż. Jacek Korski z gliwickiego KOMAG-u oraz dr hab. inż. Piotr Olczak, reprezentujący Pracownię Pozyskiwania Surowców Mineralnych Polskiej Akademii Nauk.
Studenckiemu Konkursowi Wiedzy Górniczej patronowało jak co roku Wydawnictwo Gospodarcze, wydawca Trybuny Górniczej i portalu netTG.pl Gospodarka-Ludzie. Nagrodę dla laureata I miejsca w postaci vouchera turystycznego wręczyła podczas uroczystej gali Szkoły Eksploatacji Górniczej w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie Anna Zych, prezes WG
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.