Nowy numer Górniczej do rąk Czytelników oddamy w piątek, 23 lutego. Poświęcamy go procesowi notyfikacji umowy społecznej dla górnictwa, o którym w czasie spotkania z dziennikarzami mówiła minister przemysłu Marzena Czarnecka. Ponadto na pierwszej stronie materiał o promilach zapisanych w regulaminie, czyli jak Polska Grupa Górnicza uregulowała kwestie trzeźwości w swoich zakładach. Ponadto w tym numerze dodatek poświęcony Szkole Eksploatacji Podziemnej, która w poniedziałek, 26 lutego, startuje w Krakowie.
Kolejne strony nowego numeru poświęcamy kopalni Budryk i czterościanowemu modelowi fedrowania w tym zakładzie. W tym roku ornontowicki zakład ma jeszcze uruchomić pięć ścian. Ze wszystkich będzie eksploatowany węgiel o bardzo dobrych parametrach koksujących. Więcej na ten temat w tekście red. Kajetana Berezowskiego.
Sprawdzamy także jak wygląda rynek węgla 2 lata po rosyjskiej napaści na Ukrainę. O kryzysie energetycznym, który wywołała wojna i jego konsekwencjach pisze red. Jacek Madeja. Przypomnijmy, że rosyjska agresja doprowadziła do sytuacji, w której węgiel wrócił do łask. Ba, mówiło się nawet o tym, że dekarbonizacja zwolni.
Przyglądamy się też, jak wyglądają negocjacje płacowe w Lubelskim Węglu Bogdance. Na razie stanęły w martwym punkcie.
Na kolejnych stronach wracamy do konferencji minister przemysłu Marzeny Czarneckiej, która w czasie spotkania z dziennikarzami mówiła m.in. o pieniądzach dla górnictwa. Przypomnijmy, że ustawa okołobudżetowa przewiduje, że w tym roku dopłaty budżetowe dla kopalń wyniosą 7 mld zł. To kwota maksymalna. Szefowa MP odniosła się także do kwestii podwyżek dla górników. Więcej szczegółów w nowym wydaniu TG.
Agencja Rozwoju Przemysłu przedstawiła wyniki produkcyjne górnictwa za 2023 r. Niestety produkcja spadała rok do roku o 4,5 mln t. Dokładna analiza sytuacji w tekście pt. Zeszliśmy poniżej 50 mln ton.
W dodatku poświęconym SEP przedstawiamy program konferencji oraz to, co będzie motywem przewodnim obrad. Zachęcamy także do lektury rozmowy z dr inż. Jerzym Kickim, przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego SEP, który zwraca uwagę m.in. na znaczenie cyberbezpieczeństwa.
- Wraz z postępującą cyfryzacją górnictwa znaczenie cyberbezpieczeństwa rośnie i staje się coraz ważniejsze. Rozszerzanie gamy różnego rodzaju czujników, pojazdy autonomiczne coraz częściej obecne w systemach transportu, drony usprawniające procesy produkcyjne mogą stać się przedmiotem cyberataków. Sieci w kopalniach są szczególnie podatne na cyberataki ze względu na niższy poziom bezpieczeństwa, niż sieci korporacyjne – stwierdza Jerzy Kicki.
Prezentujemy także nową pompownię w strukturach Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń należącego do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. To Pompownia Centrum w Bytomiu, która powstała na bazie infrastruktury zlikwidowanej KWK Centrum. Z aparatem wybrał się tam red. Maciej Dorosiński.
W internecie można znaleźć mnóstwo materiałów dotyczących szeroko pojętego górnictwa. Nowością w tej materii jest film dokumentalny pt. Cztery strony świata, który opowiada o rozwoju Jastrzębia-Zdroju. O tej produkcji więcej w nowym wydaniu naszego tygodnika.
W dziale Po szychcie zachęcamy do spotkania z Michałem Skrzydło z zespołu Iowa Super Soccer, który na co dzień jest pracownikiem Działu Wentylacji kopalni Mysłowice-Wesoła.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium https://nettg.pl/premium.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.