W środę, 14 lutego, osiem central związkowych z Polskiej Grupy Górniczej (PGG) zwróciło się z pismem do minister przemysłu Marzeny Czarneckiej. Oczekują m.in. podjęcia natychmiastowego działania w celu wypracowania wysokości funduszu płac na rok 2024 w PGG.
„Odnosząc się do pisma z dnia 19.12.2023 roku Zarządu Polskiej Grupy Górniczej organizacje Związkowe działające przy Polskiej Grupie Górniczej oczekują podjęcia natychmiastowego działania w celu wypracowania wysokości funduszu płac na rok 2024, który między innymi pozwoli ujednolicić system wynagrodzeń w oddziałach Polskiej Grupy Górniczej. Jednocześnie oczekujemy spotkania w celu podsumowania wyników finansowych za rok 2023 z uwzględnieniem wykonania funduszu płac” – wskazali w piśmie związkowcy.
Pismo podpisały następujące związki działające w PGG: Zakładowa Organizacja Koordynacyjna Związku Zawodowego Maszynistów Wyciągowych Kopalń w Polsce przy PGG, Zakładowa Organizacja Koordynacyjna Związku Zawodowego Pracowników Zakładów przeróbki Mechanicznej Węgla „Przeróbka” Polskiej Grupy Górniczej, Zakładowa Organizacja Koordynacyjna Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce przy PGG, Zarząd Zakładowy Związku Zawodowego Jedności Górniczej przy PGG, Zakładowa Organizacja Koordynacyjna Związku Zawodowego „Kontra” przy PGG, Zakładowa Organizacja Koordynacyjna „Solidarność 80” RP przy PGG, Międzyzakładowa Organizacja Związkowa Kadra XXI Górnictwo, Zakładowa Organizacja Koordynacyjna „Solidarność 80” przy PGG.
Przypomnijmy, że kwestie podwyżek w PGG regulują zapisy umowy społecznej oraz aneksu do tej umowy. Zakładają one wzrost płac w 2024 roku w wysokości 3,4 proc., jednak „w razie zaistnienia nadzwyczajnych okoliczności, wynikających przede wszystkim z poziomu inflacji, strony podejmą negocjacje wskaźnika przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku 2024 i 2025”.
Pismo, do którego nawiązują związkowcy to odpowiedź przedstawicieli zarządu PGG na wezwanie do rozpoczęcia negocjacji płacowych. W piśmie tym zarząd PGG odesłał związkowców w tej sprawie do rządu – o szczegółach pisaliśmy tutaj.
Polska Grupa Górnicza to największa polska spółka węglowa. W jej skład wchodzi siedem kopalń: KWK ROW (w jej skład wchodzą ruchy: Chwałowice, Jankowice, Marcel, Rydułtowy), KWK Ruda (ruch Bielszowice i Halemba), KWK Piast-Ziemowit (ruch Piast i Ziemowit), KWK Bolesław Śmiały, KWK Sośnica, KWK Staszic-Wujek (ruch Murcki-Staszic i Wujek) oraz KWK Mysłowice-Wesoła, a na koniec 2022 roku spółka zatrudniała łącznie 36 800 osób.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.