W piątek, 9 lutego, największe związki zawodowe z Polskiej Grupy Górniczej (PGG) wysłały do zarządu spółki pismo, w którym domagają się rozpoczęcia rozmów płacowych. Odwołują się przy tym do zapisów umowy społecznej.
Pismo wystosowali przedstawiciele tzw. Zespołu Monitorującego, który skupia pięć największych związków działających w spółce - NSZZ Solidarność, Związku Zawodowego Górników w Polsce, Związku Kadra Górnictwo, związku Sierpień 80 oraz Związku Zawodowego Pracowników Dołowych) przypominając zapisy zawarte w aneksie do umowy społecznej.
„Związki Zawodowe będące członkami Zespołu Monitorującego w Polskiej Grupie Górniczej S.A. domagają się realizacji przez Zarząd zapisów Umowy Społecznej z dnia 28 maja 2021 roku w szczególności zapisów Aneksu nr 1 z dnia 18 maja 2021 roku. Z treści Aneksu nr 1 wynika, że w razie zaistnienia nadzwyczajnych okoliczności, wynikających przede wszystkim z poziomu inflacji, strony podejmą negocjacje wskaźnika przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku 2024 i 2025” – napisali związkowcy z PGG.
„Przypominamy, że strona Umowy Społecznej oraz Aneksu nr 1 jest między innymi PGG S.A. Według naszej oceny poziom inflacji znacznie przekroczy założenia przy których ustalano poziom wzrostu wynagrodzeń o 3,4 proc. Oczekujemy wzrostu wynagrodzeń na poziomie wynikającym z zasad zastosowanych w 2023 roku” – czytamy dalej w piśmie.
PGG jest największym producentem węgla w Polsce. W jej skład wchodzi siedem kopalń: KWK ROW (w jej skład wchodzą ruchy: Chwałowice, Jankowice, Marcel, Rydułtowy), KWK Ruda (ruch Bielszowice i Halemba), KWK Piast-Ziemowit (ruch Piast i Ziemowit), KWK Bolesław Śmiały, KWK Sośnica, KWK Staszic-Wujek (ruch Murcki-Staszic i Wujek) oraz KWK Mysłowice-Wesoła, a na koniec 2022 roku spółka zatrudniała łącznie 36 800 osób.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Nareszcie ia co z jednolitym systemem płac?
Zyski wypracowaliśmy ogromne i poszły one na obniżkę cen energii dla wszystkich Polaków dlatego podwyżki i premie nam się należą i je dostaniemy, nie zadowolą nas ochłapy tylko poważne pieniądze za naszą robotę i te pieniądze będą.
Sory ale kategorycznie nie ma pozwolenia na podwyżki z pieniedzy podatników kiedy spółka przynosi gigantyczne straty, wypracujcie zyski wtedy nie widze problemu dawajcie sobie podwyzki nawet o 100% taniej bedzie to zamknac i ludzi na urlopy wysłać a młodym odprawy dac
Zredukować połowę niepotrzebnych stanowisk inspektorów ds niepotrzebnych i pieniądze na podwyżki się znajdą. Skończy się inwentaryzacja całoroczna, inspektor od smarów, olejów, farb, śrub.
Adam płacz ile wlezie.
Być może wkrótce PGG utraci płynność finansową, a liczy na 5,2 mld z pieniędzy podatników, aby jej nie utracić. Do ZUS zalegają na 800mln złotych, a im się podwyżki marzą. Panowie zejdźcie na ziemię!!!!!
Dla mnie sprawa jest prosta. Albo się respektuje umowę społeczną i jej zapisy albo się nie respektuje i ją zmienia. Ustalą się takie zapisy, których się trzyma. Jeżeli w umowie jest zapisane podwyżka inflacja plus 1 punkt procentowy to dla mnie nie ma pola do negocjacji. Negocjacje były przy tworzeniu tego dokumentu. Zrobić porządek między górnictwem, a energetyką!
Liczymy że te podwyżki będą konkretne a nie jakieś ochłapy
Pomożemy rolnikom i po problemie
No i dobrze, w końcu nadsztygar będzie zarabiał miesięcznie powyżej 20 tyś
Nie ma zysku -nie ma podwyżki, jest zysk jest podwyżka Proste rozwiązanie w dziedzinie ekonomii.
Ciekawe kiedy to całe PGG jeb..e na ryj
Podwyżki nam się należą, pracujemy ciężko i to nie jest nasza wina, że spółka jest w takiej kondycji. To nie my zgodziliśmy się na obniżone mocy produkcyjnych... należy zauważyć, że co rok będzie górnictwo sięgać po pieniądze z budżetu i co roku będzie słuchać opinie, że nam się należy. Bzdura!
W końcu....
Oni są poważni ? Przecież już było jedno pismo gdzie zarząd odesłał zz do strony rządowej ! Zapomnieli ?
Znów załatwią z 4 % i z dwie jednorazówki do niczego sie nie wliczające!