W piątek, 9 lutego, największe związki zawodowe z Polskiej Grupy Górniczej (PGG) wysłały do zarządu spółki pismo, w którym domagają się rozpoczęcia rozmów płacowych. Odwołują się przy tym do zapisów umowy społecznej.
Pismo wystosowali przedstawiciele tzw. Zespołu Monitorującego, który skupia pięć największych związków działających w spółce - NSZZ Solidarność, Związku Zawodowego Górników w Polsce, Związku Kadra Górnictwo, związku Sierpień 80 oraz Związku Zawodowego Pracowników Dołowych) przypominając zapisy zawarte w aneksie do umowy społecznej.
„Związki Zawodowe będące członkami Zespołu Monitorującego w Polskiej Grupie Górniczej S.A. domagają się realizacji przez Zarząd zapisów Umowy Społecznej z dnia 28 maja 2021 roku w szczególności zapisów Aneksu nr 1 z dnia 18 maja 2021 roku. Z treści Aneksu nr 1 wynika, że w razie zaistnienia nadzwyczajnych okoliczności, wynikających przede wszystkim z poziomu inflacji, strony podejmą negocjacje wskaźnika przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku 2024 i 2025” – napisali związkowcy z PGG.
„Przypominamy, że strona Umowy Społecznej oraz Aneksu nr 1 jest między innymi PGG S.A. Według naszej oceny poziom inflacji znacznie przekroczy założenia przy których ustalano poziom wzrostu wynagrodzeń o 3,4 proc. Oczekujemy wzrostu wynagrodzeń na poziomie wynikającym z zasad zastosowanych w 2023 roku” – czytamy dalej w piśmie.
PGG jest największym producentem węgla w Polsce. W jej skład wchodzi siedem kopalń: KWK ROW (w jej skład wchodzą ruchy: Chwałowice, Jankowice, Marcel, Rydułtowy), KWK Ruda (ruch Bielszowice i Halemba), KWK Piast-Ziemowit (ruch Piast i Ziemowit), KWK Bolesław Śmiały, KWK Sośnica, KWK Staszic-Wujek (ruch Murcki-Staszic i Wujek) oraz KWK Mysłowice-Wesoła, a na koniec 2022 roku spółka zatrudniała łącznie 36 800 osób.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.