Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zaprasza na otwarcie wystawy „Solidarność do wojska! Obozy wojskowe jako forma dotkliwej represji przeciw członkom Solidarności”. Odbędzie się ono 13 lutego o godz. 17.00 w siedzibie ŚCWiS (ul. Wincentego Pola 38, Katowice). Ekspozycja będzie czynna do 6 marca.
W komunikacie prasowym czytamy, że wystawę przygotował Instytut Dziedzictwa Solidarności w Gdańsku w 40. rocznicę utworzenia wojskowych obozów internowania.
- Wykorzystanie wojska do izolacji działaczy „Solidarności” jest tematem mało znanym. Rzadko też słyszymy o wojskowych obozach internowania. Tą formą represji zostało objętych nieco ponad 1700 osób. Pobór trwał od 5 listopada 1982 r. do 3 lutego 1983 r. - informuje ŚCWiS.
Być może właśnie skala tego procederu spowodowała, że nie zapisał się on w powszechnej pamięci. Co ważne, już w wolnej Polsce wykorzystywani w ten sposób „rezerwiści” musieli czekać ponad 20 lat na uznanie ich za osoby represjonowane.
- „Ćwiczenia wojskowe”, które dla nich organizowano, miały być karą za przynależność do „Solidarności”, nie miały na celu podniesienia zdolności bojowej żołnierza, ale miały go złamać i upodlić. Wiele osób straciło zdrowie, jedna osoba poniosła śmierć. Gdy twórcy wystawy rozmawiali z jej bohaterami, ci nie potrafili mówić o tych wydarzeniach spokojnie, bez emocji, pojawiały się łzy - czytamy w nadesłanym komunikacie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.