W środę, 24 stycznia, w KGHM Polska Miedź odbędą się negocjacje płacowe. Jakie są postulaty związkowców? Stanowisko w tej sprawie przedstawił Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Polskiej Miedzi.
Negocjacje płacowe dotyczące podwyżki wynagrodzeń w KGHM Polska Miedź mają się rozpocząć w środę o godz. 12. Stanowisko i oczekiwania w tej sprawie w komunikacie przedstawił MZZPPM.
„W środę 24 stycznia rozpoczniemy negocjacje płacowe w KGHM Polska Miedź. Jako strona Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy przystąpimy do tych negocjacji z konkretnymi postulatami. ZUZP gwarantuje pracownikom Spółki jasne i przejrzyste zasady ustalenia minimalnych parametrów wzrostu wynagrodzeń. Wzrost stawek płac zasadniczych zostanie określony w oparciu o zapisy Rozdziału IX ZUZP. Według wyliczeń GUS średni wzrost płac za IV kwartał 2023 roku w stosunku do IV kwartału 2022 roku wyniosła 11,51 proc. To ten wskaźnik będzie podstawą do ustalenia wzrostu stawek zaszeregowania w 2024 roku Spółce KGHM Polska Miedź” - czytamy w komunikacie.
„Naszym zadaniem jest wynegocjowanie jak największego wskaźnika wynagrodzenia dla załogi, który będzie obowiązywał w 2024 roku. Załoga górnicza Polskiej Miedzi pracuje w coraz trudniejszych warunkach mikroklimatu. Pracujemy coraz bardziej efektywnie, dlatego żądanie kilkunastoprocentowego wzrostu stawek zaszeregowania i wskaźnika wzrostu wynagrodzeń jest oczywistym. Wiemy, że w roku 2024 będzie obowiązywała niższa wartość świadczenia za węgiel, będzie też zdecydowanie niższa wartość wypłaty za zysk wypracowany w 2023 roku, obydwie te wartości obniżą wielkość wynagrodzeń pracowniczych w 2024 roku. Dlatego niezbędne jest zrekompensowanie tych świadczeń poprzez wypłatę dodatkowej nagrody, która powinna być wypłacona pracownikom Polskiej Miedzi nie później niż do końca czerwca 2024 roku. Będziemy zdecydowanie zabiegać w czasie negocjacji o realizację Naszych oczekiwań” – wskazali przedstawiciele MZZPPM.
KGHM to jeden z największych światowych producentów miedzi oraz srebra. W Polsce do koncernu należą m.in. trzy kopalnie (ZG Rudna, ZG Lubin i ZG Polkowice-Sieroszowice) oraz trzy huty miedzi (Głogów, Legnica, Cedynia).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.