Na dzisiaj, 20 grudnia 2023 r. zaplanowane zostały wybory prezydenckie w Demokratycznej Republice Konga. Ten drugi co do wielkości kraj w Afryce posiada na swoim terenie 70 procent znanych zasobów koltanu, czyli rudy tantalu i niobu - potrzebnej w przemyśle elektronicznym.
Kampania wyborcza w DRK oficjalnie rozpoczęła się 19 listopada 2023 r., a do udziału w niej ostatecznie przystąpiło dziewiętnastu kandydatów. W tym gronie jest 60-letni prezydent Félix Tshilombo, pełniący ten urząd od 24 stycznia 2019 r. W gronie kontrkandydatów konkurujących o najwyższy urząd w państwie znaleźli się m. in. Denis Mukwege - ginekolog i zarazem pastor zielonoświątkowy, laureat pokojowej nagrody Nobla w 2018 r., a także Adolphe Fumutshi - były premier DRK w latach 2008-2012. Najmłodszym kandydatem jest urodzony w 1988 r. Constant Tungunga, absolwent studiów prawniczych na Protestanckim Uniwersytecie Konga w Kinszasie.
Jedyną kobietą kandydującą na urząd prezydenta jest Marie-Josée Ifoku, która sporą część życia spędziła w Belgii, Holandii, Francji i Kanadzie. Zdobyła tam wykształcenie oraz pracowała m. in. jako agent nieruchomości czy pracownik salonu samochodowego Forda.
Komisja Europejska postanowiła wysłać 54 obserwatorów na wybory w Demokratycznej Republice Konga. Nabór zgłoszeń kandydatów na obserwatorów polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zakończyło na początku września.
Wybory w DRK mają znaczenie dla reszty świata głównie ze względu na surowce strategiczne znajdujące się w tym afrykańskim kraju. Najważniejszym z nich jest koltan, czyli mieszanina tantalitu i kolumbitu - a więc rud zawierających tantal i niob. Tantal jest metalem używanym do wyrobu aparatury chemicznej i kondensatorów elektrolitycznych, przez co jest nieodzowny przy produkcji telefonów komórkowych. Poza koltanem, na terenie KDR znajdują się złoża miedzi, kobaltu, ropy naftowej, złota, srebra, diamentów, cynku, cyny i wolframu. Transport rud metali odbywa się koleją do portu w sąsiedniej Angoli.
Demokratyczna Republika Konga leży w środkowej Afryce. Kraj ten znany był od początku XX wieku kolonią belgijską pod nazwą Kongo Belgijskie. W połowie 1960 r. ogłoszono niepodległość, a w latach 1971-1997 państwo nosiło nazwę Zair. DRK zajmuje ponad 2 mln km kw i zamieszkiwana jest przez ponad 101 mln mieszkańców. To kraj w zdecydowanej większości chrześcijański. Ponad połowę ludności stanowią katolicy. Pod względem ustroju jest to republika parlamentarna z dużymi uprawnieniami prezydenta.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.