Górnicy z gliwickiej Sośnicy z zadowoleniem kończą bieżący rok. Wyniki zarówno wydobywcze, jak i ekonomiczne będą na plusie! Pozytywne rezultaty przynoszą też inwestycje w ekologię.
W Sośnicy już ponad jedna trzecia energii potrzebnej do zasilenia maszyn i urządzeń dołowych, a także infrastruktury powierzchniowej kopalni, pochodzi z własnych źródeł. W grudniu 2021 r. w kopalni oddano do użytku dwa kolejne agregaty kogeneracyjne firmy Horus Energia z silnikami gazowymi MTU o mocy 2,028 MWe każdy. Ich inwestorem jest Zakład Elektrociepłownie Polskiej Grupy Górniczej.
Natomiast w lutym br. do ponownej eksploatacji powrócił po remoncie kapitalnym agregat TEDOM Quanto o mocy 2 MW, co pozwoliło jeszcze zwiększyć poziom wykorzystania ujmowanego metanu. Średniorocznie ujmowanych jest z pokładów węgla od 18 do 22 mln m sześc. metanu. W ub.r. z uwagi na bardzo metanowe pokłady, ujęto powyżej 25 mln m sześc. Inwestycje w ujmowanie i zagospodarowanie metanu okazały się więc ze wszech miar uzasadnione.
W br. zakupiono ciągniki akumulatorowe typu VOLTER. Charakteryzują się bezemisyjną pracą.
Zakład ma ambicje wykorzystywać metan w coraz większym zakresie, planowana jest do realizacji rozbudowa stacji odmetanowania.
Kopalnia Sośnica planuje w kolejnych latach fedrować w pokładach grupy rudzkiej. Zalega tam surowiec energetyczny o dobrych parametrach jakościowych. Będzie eksploatowany w warunkach dużego zagrożenia metanowego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Kim?