Chociaż ostatnia tona węgla z kopalni w Przygórzu wydobyta została w latach 70. XX wieku, do dzisiaj żywa jest tam pamięć o górnictwie. W minioną sobotę dawni górnicy dostali zaproszenie z okazji Barbórki.
- Mieliśmy spotkanie barbórkowe dla byłych górników - mówi Arkadiusz Lenckowski, sołtys wsi Przygórze w gminie Nowa Ruda.
Przygórze to wieś położona w południowo-wschodniej części Gór Sowich, z dala od przelotowych szlaków. Zimą funkcjonuje tam wyciąg narciarski. Przez wieś przebiega też czarny szlak z Nowej Rudy na Przełęcz Woliborską.
W przeszłości Przygórze było miejscowością o charakterze przemysłowym. Funkcjonowała tam huta żelaza Barbara oraz założona w 1793 r. kopalnia węgla kamiennego Rudolf. Ta ostatnia po drugiej wojnie światowej przemianowana została na Bolesław i w 1948 r. połączona została administracyjnie z KWK Nowa Ruda.
Węgiel wydobywano też w sąsiadującym z Przygórzem przysiółku Pniaki, wchodzącym w skład wsi Sokolec, gdzie w latach 1958-1976 funkcjonowała upadowa Pniaki. Po zakończeniu wydobycia w Pniakach i w Bolesławie, górnicy musieli przenieść się na kopalnie w Nowej Rudzie.
Pamiątka po kopalnianej przeszłości jest w Przygórzu pomnik górnika. Poniżej postumentu w 2010 r. wmurowana też została tablica pamiątkowa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.