Przedstawiciele związków zawodowych działających w Tauronie Wydobycie oczekują od zarządu spółki informacji dotyczących tego, jak wygląda proces wprowadzania kart płatniczych, które mają zastąpić dotychczas stosowane kartki żywnościowe. Przypomnijmy, że takie rozwiązanie funkcjonuje już w Polskiej Grupie Górniczej (PGG) i Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW).
Pismo w tej sprawie skierowali do prezesa zarządu Taurona Wydobycie, Jacka Pytla, przedstawiciele związków zawodowych zrzeszonych w Ogólnopolskim Porozumieniu Związków Zawodowych. Pod pismem podpisali się m.in. przedstawiciele Związku Zawodowego Górników w Polsce, Związku Zawodowego „Kontra”, Związku Zawodowego „Przeróbka”, Związku Zawodowego Pracowników Dołowych, Związku Zawodowego Maszynistów Wyciągowych Kopalń w Polsce i Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce.
„W nawiązaniu do pisma z dnia 01.08.2022 r. dotyczącego wprowadzenia systemu kart płatniczych, które docelowo miałyby zastąpić dotychczas stosowane „kartki żywnościowe” informujemy, iż oczekujemy jasnej i klarownej odpowiedzi w tym temacie. Oczekujemy informacji, czy i na jakim etapie prowadzone są rozmowy z bankami, które podjęłyby się zarządzania kartami płatniczymi” – napisali związkowcy.
„Nadmieniamy, iż jako spółka otrzymaliśmy pozytywną opinię Urzędu Skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, dającą możliwość zamiany „kartek żywnościowych” na kartę płatniczą. Wnosimy o niezwłoczne podjęcie działań w przedmiotowym temacie oraz pisemną odpowiedź na niniejsze pismo” – czytamy dalej.
Do Taurona Wydobycie należą trzy kopalnie: Sobieski w Jaworznie, Janina w Libiążu i Brzeszcze w Brzeszczach. W minionym roku zakłady wyprodukowały nieco ponad 5 mln ton węgla. Spółka zatrudnia około 6300 osób.
Przypomnijmy, że od maja 2018 roku taki system działa w Polskiej Grupie Górniczej (PGG). Wtedy to zmieniały się zasady realizacji posiłków profilaktycznych dla pracowników zatrudnionych w uciążliwych warunkach, a dotychczas stosowane papierowe bony żywieniowe zastąpione zostały kartami płatniczymi. Partnerem projektu był PKO Bank Polski, a przedstawiciele górniczej spółki argumentowali, że to pierwsze tego typu rozwiązanie w górnictwie wprowadzone na taką skalę, które objęło wtedy około 40 tys. pracowników PGG.
Na jakie zalety wskazywali przedstawiciele górniczej spółki? Jak argumentowali, wcześniej pracownicy otrzymywali raz w miesiącu bon żywieniowy, który mogli zrealizować w wyznaczonych placówkach gastronomicznych, ewentualnie kupić produkty spożywcze w wyznaczonych do tego celu sklepach. Po wprowadzeniu kart zamiast bonu papierowego, liczba placówek gastronomicznych oraz sklepów nie jest już limitowana, a pracownicy mogą skorzystać z karty w placówkach gastronomicznych i sklepach wyposażonych w terminale płatnicze, czyli praktycznie rzecz biorąc wszędzie.
Zmienił się także sposób obsługi bonów żywieniowych. Wcześniej przygotowanie i wydawanie bonów żywieniowych było potężnym i bardzo kosztownym przedsięwzięciem logistycznym, w które zaangażowanych było wielu pracowników kopalni. Po wprowadzeniu kart płatniczych te problemy zniknęły, a karty są ładowane automatycznie w każdym miesiącu. Tym samym obsługa ogranicza się do pierwszego wydania karty i jej wymiany przed końcem okresu ważności.
Pod koniec 2019 roku analogiczne rozwiązanie wprowadziła JSW. „Dziś mało kto pamięta bony żywnościowe, tzw. flapsy. Samo ich rozdysponowanie wśród pracowników kopalń było co miesiąc wielką operacją logistyczną i wymagało pracy ogromnej masy ludzi. Dzięki naszym działaniom, wzorem innych spółek węglowych, zawarliśmy porozumienie z Zarządem JSW S.A. w sprawie elektronicznych kart na posiłki profilaktyczne” – napisali w pierwszej połowie listopada br. przedstawiciele reprezentatywnych organizacji związkowych (Solidarności, Federacji ZZG oraz Kadry). Przypominają równocześnie, że wraz z początkiem 2024 roku karty tracą swoją ważność i właśnie rozpoczęła się ich wymiana.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Masakra ze sa jeszcze kartki!!!!
Wiadomo, że karty się sprawdziły, taka wielka kasa z tego jest na koncie 25 każdego miesiąca.
Władze Tauronu powinny się obudzić, bo to wstyd, żeby w XXl wieku ręczne liczenie, może jeszcze cięte nożyczkami. Takie rzeczy może w Afryce by mnie nie zdziwiły. My w PGG od paru lat mamy karty i to chyba najlepsza decyzja jaką mógł podjąć zarząd spółki.
Mam nadzieję że tauron przynajmniej odpowie na pismo, chyba że ma swoich pracowników i związki gdzieś...