W ruchu Bielszowice kopalni Ruda trwają przygotowania do uruchomienia kolejnych ścian. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, rozruch jednej z nich rozpocznie się tuż przed tegoroczną Barbórką.
Ściana 203 w pokładzie 407/3, bo o niej mowa, będzie miała wybieg sięgający prawie 1080 m i długość 160 m. Miąższość pokładu wynosi od ok. 1,6 do ok. 2,2 m. To właśnie w tym rejonie zalega węgiel gazowo-koksowy typu 34.2.
– Nie spodziewamy się zaburzeń geologicznych, choć z drugiej strony natura potrafi zaskakiwać. Planujemy fedrować z postępem 4 m na dobę. Ściana 203 oddalona jest od szybu zjazdowego o 6 km, dlatego załogi będą dojeżdżać tam najpierw koleją podziemną w przekopie południowym na poz. 840 m, a następnie kolejką spalinową podwieszaną w wyrobiskach pokładu 407/3 – mówi Seweryn Bielski, nadsztygar ds. zbrojeń i likwidacji.
Załoga oddziału GTU1-B. Fot: ARC
Górnicy z oddziału GZL-B, pracujący pod kierownictwem sztygara oddziałowego Marcina Garnka, wzorowo wykonali zbrojenie ściany. Sekcje obudowy zmechanizowanej transportowane były do ściany kolejką podwieszaną w całości, a to dzięki odpowiednim gabarytom wydrążonych wcześniej chodników.
– Zdecydowaliśmy się przyspieszyć roboty związane z oddaniem ściany do ruchu, co wymagało odpowiedniego skoordynowania robót, zarówno samego zbrojenia, jak i zabudowy przenośników odstawy urobku. Dlatego z pomocą przyszli koledzy z oddziału GTU1-B, który prowadzi Mateusz Wilkoszyński. Było to ważne, ponieważ zależy nam bardzo, by załoga oddziału G1-B, fedrująca obecnie ścianę 005z w pokładzie 504, mogła płynnie przejść do eksploatacji ściany 203. Świetnie spisali się ponadto hydraulicy z oddziału MMUD3-B, na barkach których spoczywała odpowiedzialność za montaż sekcji obudowy zmechanizowanej. Kierował nimi sztygar oddziałowy Grzegorz Jagiełło – tłumaczy Marcin Pierściński, kierownik robót górniczych ds. wydobycia, zbrojenia i likwidacji.
Warto przy okazji zaznaczyć, że oddział G1-B notował w dotychczas eksploatowanej ścianie 005z bardzo dobre postępy, sięgające 65 m miesięcznie na dwóch zmianach wydobywczych. Większy postęp nie był w tym rejonie możliwy do osiągnięcia ze względu na konieczność ochrony powierzchni przed szkodami górniczymi.
Co istotne, kwestie zabezpieczenia przed szkodami górniczymi nowo wybudowanej szkoły podstawowej nr 17 w Bielszowicach kopalnia zleciła rzeczoznawcy – Instytutowi Techniki Budowlanej w Katowicach. Sporządzone opracowanie określiło m.in. maksymalny postęp dobowy oraz miesięczny ściany 005z.
Na tym jednak nie koniec.
W październiku górnicy z Bielszowic ponownie uruchomili roboty w ścianie 846 w pokładzie 405/2, gdzie w sierpniu br. wystąpił nagle wstrząs górotworu o energii 1x10 do 7 J i tąpnięcie. Spowodowało to utratę funkcjonalności części wyrobiska. Począwszy od września do końca października prowadzono roboty mające na celu przywrócenie funkcjonalności wyrobiska i wymianę urządzeń, które uległy uszkodzeniu w wyniku tamtego zdarzenia. Prowadził je oddział wydobywczy G3-B nadzorowany przez sztygara oddziałowego Tomasza Piechę.
Załoga oddziału GZL-B. Fot: ARC
– Realizacja tych robót musiała być również sprawnie przeprowadzona, ponieważ w celu ograniczenia zagrożenia pożarowego konieczne było jak najszybsze rozpoczęcie odświeżenia frontu eksploatacyjnego. Tak się też stało. Jednak ze względu na zagrożenie tąpaniowe, ściana 846 będzie prowadzona w ograniczonym postępie przy zachowaniu nadzwyczajnych rygorów bezpieczeństwa. Górnicy w czasie prowadzonych robót związanych z odświeżaniem frontu zatrudniani są tylko w samej ścianie, a pozostała załoga przebywa poza strefą zagrożenia. A zatem w chodnikach przyścianowych nie ma mowy o przebywaniu kogokolwiek z pracowników. Na przenośnikach odstawy urobku odprowadzających węgiel ze ściany 846 zabudowano telewizję przemysłową, kamery oraz monitory, za pomocą których pracownicy mogą obserwować odstawę urobku z bezpiecznego miejsca.
Planowane zakończenie biegu ściany 846 przewidywane jest na trzeci kwartał przyszłego roku. Aktualnie kopalnia jest w trakcie rozcinania kolejnych frontów wydobywczych planowanych do uruchomienia w 2024 r. Będą to: ściana 008z w pokładzie 504 – warstwa górna oraz ściana 024, także w pokładzie 504, lecz w warstwie dolnej. Pierwsza z nich zastąpi właśnie wspomnianą wcześniej ścianę 846. Ponadto w ścianie 008z planowane jest zabudowanie nowych przenośników zgrzebłowych: ścianowego i podścianowego wraz z urządzeniem przekładkowym i kruszarką, w które zainwestowała Polska Grupa Górnicza.
– Pokład 504 jest dla nas perspektywiczny. Planujemy tam uruchomienie w najbliższych latach kolejnych ścian – podsumowuje Marcin Pierściński.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Brawo PRZODOWY MASZYNI bo chyba się uważa, że inne oddziały na kopalniach nic nie robią ?!!!
Węgiel gazowo-koksowy typu 34.2 - powinno się połączyć tą kopalnię ze Spółką produkującą takie węgle. PS. Planuję się wydobycie w pokładzie 505 czy 504 ?
Planuje się uruchomienie w najbliższych latach kolejnych ścian, ale chyba pod szyldem innej spółki bo jak napisano we wcześniejszym artykule to obecna Spółka, jak narazie ma plany dla tego ruchu do roku 2025 (artykuł pt. TĄPNIĘCIE W WYDOBYCIU - Górnictwo: Plany produkcji węgla kamiennego w Polskiej Grupie Górniczej idą w odstawkę).
Taaaa..... , a sekcje do ściany to nóżek dostały i same przyszy , co byście zrobili bez transportu (;