Przedsiębiorcy mierzą się dzisiaj z historycznie najtrudniejszymi wyzwaniami - mówił Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, podczas 13. edycji Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Każda zmiana jest szansą – to hasło tego największego wydarzenia w Europie skierowanego dla sektora MŚP.
- Dane rynkowe są wystarczającym powodem do alarmu, do podjęcia nadzwyczajnych działań dotyczących ulg podatkowych i innych rozwiązań, ale przede wszystkim do zmiany postawy państwa wobec przedsiębiorców- podkreślał.
Opowiadał o problemach, z jakimi borykają się prowadzący firmy.
- Mamy nową rzeczywistość, czas popandemiczny, czas wojen, czas kryzysu energetycznego, inflacji i wielu innych problemów. Bez współpracy nie uda się wytrwać. Na kongresie chcemy pokazać różne drogi, różne doświadczenia z różnych krajów, z różnych dziedzin, żeby zbudować propozycje rozwiązań - podkreślił Zjawiony.
Jego zdaniem RIG stara się odnajdywać w nowej sytuacji, także na arenie międzynarodowej i ma dziewięć oddziałów zagranicznych, m.in. w Chinach, Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Gruzji czy Węgrzech; w przyszłym tygodniu otworzy oddział dla branży budowlanej i meblarskiej na Wyspach Kanaryjskich. RIG powołała też kilka zespołów roboczych, centrów kompetencji, m.in. cyfrowych czy energetycznych.
W kongresie wzięła udział także komisarz UE ds. Energii Kadri Simson.
- Małe i średnie przedsiębiorstwa są sednem, jeżeli chodzi o przyspieszanie zielonej transformacji, budowanie konkurencyjnej i odpornej, prężnej Europy - mówiła.
Jej zdaniem mali i średni przedsiębiorcy ucierpieli najwięcej wskutek kryzysu energetycznego.
- Komisja Europejska jest w stanie najwyższej gotowości. Monitorujemy rynki energii i wszelkie potencjalne ryzyka, aby proponować odpowiednie rozwiązania - powiedziała Kadri Simson.
- Aby uczestniczyć w transformacji w kierunku czystej energetyki trzeba rynek energii uczynić bardziej odpornym, bardziej prężnym, aby był odporny na przyszłe wyzwania. Także przyszłość bez CO2, budowanie infrastruktury na rzecz czystej energetyki przyniesie korzyści naszym społeczeństwom, naszej gospodarce - opowiadała o przygotowywanej w Brukseli reformie.
Dwanaście dotychczasowych edycji zgromadziło kilkadziesiąt tysięcy uczestników w tym przedstawicieli świata biznesu, nauki, polityki i środowisk gospodarczych. W tym roku zaplanowano kilkadziesiąt wystąpień, sesji panelowych, szereg warsztatów i spotkań z udziałem ekspertów z kraju i zagranicy, a także strefę ekspercką oraz część wystawienniczo-targową.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
To takie spotkania o logice wieców narodowego socjalizmute 90 lat temu. TYSIĄC RAZY powtórzone klastwa staną się prawdą. A w wodza się wierzy jak w Boga. 1000 letnia Rzesza trwała z 10 lat