W poniedziałek, 23 października, Bogdankę odwiedziła 15-osobowa delegacja z Republiki Gwinei. To zachodnioafrykańskie państwo reprezentowali przedstawiciele Ministerstwa Górnictwa i Geologii Gwinei, Narodowej Spółki Naftowej i Agencji Rozwoju Infrastruktury Górniczej.
Jak poinformowali przedstawiciele LW Bogdanka, spotkanie dotyczyło rozpoznania możliwości rozpoczęcia międzynarodowej współpracy z zakresu projektów geologicznych, poszukiwawczych i wydobywczych.
Prezes LW Bogdanka Kasjan Wyligała zadeklarował między innymi możliwość współpracy w obszarach zarządzania kopalniami.
– W Bogdance mamy świetnych fachowców i unikalne know-how. Wiemy jak skutecznie zarządzać nowoczesnymi procesami w kopalniach. Nie wykluczamy, że ta wiedza zostanie w przyszłości spożytkowana w potencjalnych projektach międzynarodowych - powiedział Wyligała.
Z kolei Seweryn Szwarocki, dyrektor do spraw strategii i zrównoważonego rozwoju w LW Bogdanka, zapoznał delegację z Republiki Gwinei z nową strategią LW Bogdanka, w której (oprócz produkcji węgla do 2049 roku) postawiono m.in. na multisurowcowość, rozwój projektów OZE, recykling i gospodarkę obiegu zamkniętego. W dyskusji roboczej, strategia Bogdanki została bardzo wysoko oceniona jako „perspektywiczna” oraz „bardzo ambitna”.
Stronę polską rozmów reprezentowali, oprócz Bogdanki, także przedstawiciele m.in. Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Izby Gospodarczej Eksporterów i Importerów.
Jak wskazali przedstawiciele LW Bogdanka, Republika Gwinei posiada ogromny potencjał surowcowy. Ten afrykański kraj ma największe na świecie złoża boksytu, który stanowi surowiec do produkcji aluminium. Ponadto, Gwinea jest znana z obfitych zasobów rud żelaza, złota i diamentów.
LW Bogdanka jest jedyną spółką prowadzącą wydobycie w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Zatrudnienie w LW Bogdanka na koniec pierwszego kwartału 2023 r. wyniosło 5029 osób (natomiast zatrudnienie w całej Grupie Kapitałowej LW Bogdanka było to 5879 osób).
W minionym roku Bogdanka wyprodukowała 8,4 mln ton węgla. To oznacza, że na koniec 2022 r. miała 16,5 proc. udziału w rynku węgla kamiennego i 21,7 proc. udziałów w rynku węgla energetycznego w Polsce oraz 27,1 proc. w rynku węgla sprzedanego do energetyki zawodowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.