Żyjemy w gospodarce coraz bardziej opartej na informatyce. Wytwarzamy ogromne ilości danych, niezbędnych do funkcjonowania przedsiębiorstw, co czyni je celem dla cyberprzestępców. Czym jest cyberprzestępczość i jak się przed nią bronić? O tym rozmawiali uczestnicy debaty zorganizowanej na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej.
Incydenty związane z cyberbezpieczeństwem klasyfikowane są na trzech poziomach. Drobne zdarzenia o niekorzystnym wpływie na bezpieczeństwo teleinformatyczne klasyfikowane są jako incydenty poziomu pierwszego. Do poziomu drugiego zaliczane są incydenty poważne, występujące u operatorów usług kluczowych, incydenty istotne występujące u dostawców usług cyfrowych oraz incydenty występujące w podmiotach publicznych. Trzeci poziom incydentów to krytyczne, które ustawa definiuje jako mogące skutkować znaczną szkodą dla bezpieczeństwa lub porządku publicznego, interesów międzynarodowych, interesów gospodarczych, działania praw i wolności obywatelskich lub życia i zdrowia ludzi. Tym zagrożeniom trzeba umieć przeciwdziałać. Informatycy spółek węglowych w ostatnich kilku latach skutecznie powstrzymali kilkanaście groźnych cyberataków, które mogły wyrządzić poważne szkody polskiej gospodarce. Dlatego spółki górnicze konsolidują wysiłki i zasoby IT dla zapewnienia większego bezpieczeństwa danych w swoich środowiskach teleinformatycznych.
W styczniu 2022 r. przy Głównym Instytucie Górnictwa utworzono Centrum Wymiany i Analizy Informacji dla sektora wydobywczo-energetycznego (ISAC GIG). Inicjatorem był resort aktywów państwowych wraz ze spółkami Skarbu Państwa odgrywającymi kluczową rolę dla sektora wydobywczego, tj.: KGHM Polska Miedź, Polską Grupą Górniczą, JSW, Polską Grupą Energetyczną Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, LW Bogdanka, spółką Grupy Tauron, Węglokoks Kraj, ITG KOMAG, a także Wydziałem Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej.
Tymczasem Polska Grupa Zbrojeniowa nieustannie pracuje nad autorskimi rozwiązaniami w zakresie systemów łączności i angażuje się w rozwiązania w zakresie cyberbezpieczeństwa. Wraz z ISAC GIG opracowuje nowy program studiów podyplomowych o kierunku „Cyberbezpieczeństwo systemów przemysłowych”. Wspierane przez Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej wspólnie z ITG KOMAG są one dedykowane pracownikom zespołów odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo działów: automatyki, informatyki, elektrycznych oraz łączności, a także kadrze zajmującej się obsługą i nadzorem nad systemami automatyki przemysłowej.
Jak przekonywał podczas spotkania uczestników prof. Jarosław Joostberens, zastępca kierownika Katedry Elektrotechniki i Automatyki Przemysłowej, absolwenci studiów po ich zakończeniu będą znali i rozumieli zagadnienia związane z europejskim i krajowym systemem cyberbezpieczeństwa, a także standaryzacją i certyfikacją rozwiązań teleinformatycznych w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz modelowaniem zagrożeń.
– Wszystkie działania ITG KOMAG nakierowane są na zabezpieczenie transformacji branży energetycznej w naszym kraju. Centralną rolę w tej transformacji odgrywać będzie automatyzacja, cyfryzacja i informatyzacja całych procesów przemysłowych. Musimy te procesy monitorować i zabezpieczać, stąd niezbędne jest kształcenie kadr, które będą wdrażać czwartą rewolucję przemysłową w mechanizacji, elektryfikacji, informatyzacji oraz automatyzacji gospodarki 4.0. – podkreślił prof. inż. Dariusz Prostański, dyrektor ITG KOMAG.
Zdaniem prof. inż. Franciszka Plewy, cyberbezpieczeństwo w kontekście infrastruktury krytycznej kraju jest absolutnie podstawowym zagadnieniem, które trzeba rozwijać. Niebawem przekonają się o tym słuchacze rozpoczynający naukę na tym kierunku.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.