Niespełna przed miesiącem, 18 września br. w kopalni Budryk uruchomiona została ściana Cz-3a w pokładzie 405/1. Jej zasoby wynoszą 334,3 tys. t wysokiej jakości węgla koksowego typu 35.1. Jej eksploatacja potrwa do stycznia 2024 r.
Wydobycie prowadzone jest na cztery zmiany. Konserwacja odbywa się w weekendy. Dzięki zastosowaniu klimatyzacji dołowej praca górników przebiega w pełnym wymiarze pracy.
Warto wiedzieć, że w trakcie zbrojenia ściany Cz-3a pierwszy raz w historii kopalni Budryk została użyta kolejka spągowa zębata spalinowa do transportu sekcji obudowy zmechanizowanej w całości. Sposób transportu został wymuszony przez masę sekcji przekraczającej 34 t (!) oraz nachylenie wyrobiska, które uniemożliwiały transport w całości za pomocą kolejki podwieszonej z napędem własnym.
W br. górnikom z Budryka wyzwań jak widać nie brakuje. Do tej pory uruchomili trzy ściany i planują oddanie kolejnych dwóch. Oprócz wspomnianej Cz-3a w pokładzie 405/1 wydobyci realizowane jest także w ścianach: D-4 w pokładzie 358/1, B-14 w pokładzie 401, które niebawem dobiegną końca, oraz Bw-3 w pokładzie 402.
Zdecydowanie najbardziej perspektywicznymi pokładami Budryka są 405/1 i 405/2. Obfitują bowiem w surowiec o bardzo dobrych parametrach jakościowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
A za co te 2nadgodziny skoro klima chłodzi :) ???
Bez komentarza ..