W obecności Marka Wesołego, sekretarza stanu w resorcie Aktywów Państwowych, Spółka Restrukturyzacji Kopalń oraz miasto Świętochłowice podpisały 29 września br. list intencyjny dotyczący darowizny ponad 3 tys. m kw. terenów na rzecz gminy.
List podpisali: Janusz Smoliło, prezes zarządu Spółki Restrukturyzacji Kopalń oraz Daniel Beger, prezydent Świętochłowic.
- Kolejna gmina wraz z SRK współpracują na rzecz przywracania terenów śląskiej gospodarce, czy to pod działalność gospodarczą, na cele przemysłowe, albo, co często się zdarza, na tereny rekreacyjne, przyjazne mieszkańcom, w tym wypadku Świętochłowic. Zostały wyznaczone cele i daty. Teraz nadszedł czas na negocjacje, a następnie podpisanie umów – powiedział Marek Wesoły.
SRK i Świętochłowice mają teraz pół roku, aby wypracować najlepsze rozwiązania. Na pierwszy ogień pójdą oczywiście te tereny, które mają szanse na najszybsze przywrócenie do użyteczności.
Nieodpłatne przekazanie terenów obejmuje działkę o powierzchni 2261 m kw. położoną przy ul. Śląskiej oraz nieruchomość o powierzchni 944 m kw. zlokalizowaną przy ulicach Świerczyny i Działkowców.
- Kilka mniejszych działek zlokalizowanych pomiędzy budynkami lub w niedalekiej odległości od budynków chcemy przeznaczyć pod zabudowę mieszkaniową. Większy teren ma przeznaczenie „zielone”, będzie przeznaczony na tereny rekreacyjne – powiedział Daniel Beger, prezydent Świętochłowic.
Już w październiku SRK ma być gotowa do przekazania niedużych terenów o powierzchni ok. 3,5 tys. m kw. Są to części dróg i pasów zieleni. Do końca roku natomiast gotowe do przekazania ma być wzgórze Hugona, ale z kolei miasto będzie gotowe do przejęcia tego terenu dopiero w I kwartale 2024 r. Pozostanie jeszcze teren po hałdzie Ajska w Chropaczowie.
- Zgłosił się już podmiot zainteresowany kupnem jednego z obszarów. Pozostałe, jeśli nie będzie chętnych do zakupu, również przekażemy miastu – zadeklarował Janusz Smoliło, prezes zarządu Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
W ramach współpracy z gminami górniczymi Spółka Restrukturyzacji Kopalń od lat przekazuje różnego rodzaju darowizny. Wiąże się to głównie ze wspieraniem lokalnej kultury, pielęgnowaniem wyjątkowej historii górnictwa w Polsce, jak również współpracą z samorządami na rzecz rozwoju społecznego i gospodarczego. Działania te umożliwiają optymalne zagospodarowywanie majątku Skarbu Państwa, wspierają transformację terenów pogórniczych i sprzyjają rozwiązywaniu problemów społecznych oraz gospodarczych, co z kolei prowadzi do poprawy komfortu życia mieszkańców.
Realizując darowizny na rzecz gmin górniczych SRK zaplanowała tylko w tym roku przekazanie gruntów o łącznej powierzchni ok. 83 ha. Dotychczas przekazano już ponad 20 a, m.in. Katowicom, Zabrzu, Jaworznie, Gliwicom i Rudzie Śląskiej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.