W piątek, 29 września, odbyła się w Krakowie konferencja pt. „Bezpieczeństwo pracy – edukacja i dobre praktyki”. Konferencja została zorganizowana z okazji 25-lecia kształcenia na studiach podyplomowych Bezpieczeństwo i Higiena Pracy na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej.
Konferencja rozpoczęła się o godz. 10 w Centrum Dydaktyki AGH, a gości powitał dr hab prof. AGH Zbigniew Burtan, kierownik Katedry Inżynierii Górniczej i Bezpieczeństwa Pracy. Obrady otworzyli: prof. dr hab. Wojciech Łużny, prorektor ds. kształcenia AGH prof. dr hab. Marek Cała, dziekan Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH oraz Paweł Kania, wiceprezes zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP.
- Świętujemy 25-lecie wprowadzenia u nas na uczelni studiów podyplomowych z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. W ciągu tego ćwierćwiecza zrealizowaliśmy 52. edycje tych studiów, przez które przewinęło się niemal 3 tys. słuchaczy. To jest ogromna rzesza absolwentów. Ich wpływ, z całą pewnością, jest widoczny w funkcjonowaniu bardzo wielu zakładów pracy i przedsiębiorstw, nie tylko górniczych. Wpływają oni na bezpieczeństwo pracy i na to, że wszyscy uczestnicy procesu pracy mogą czuć się bezpiecznie i lepiej zaopiekowanymi – zaznaczył prof. Łużny.
- Ostatnią formą kształceniową, za którą czuję się również współodpowiedzialny i która mogła zaistnieć na tym wydziale, jest uruchomienie studiów wyższych drugiego stopnia pod nazwą „Inżyniera bezpieczeństwa”. Te studia prowadzimy już od dwóch lat i cieszą się one bardzo dużym powodzeniem – dodał.
Jak wskazał Paweł Kania, oprócz jubileuszu 25-lecia kształcenia na studiach podyplomowych Bezpieczeństwo i Higiena Pracy na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej, w tym roku 30-lecie swojej działalności obchodzi także Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP.
- Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej wykształcił wielu specjalistów w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Spotykamy się z nimi w wielu zakładach pracy. Swoje wystąpienie kieruję również do obecnie kończących studia podyplomowe i przyszłych roczników. Zapraszamy ich do aktywnego członkostwa w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Pracowników Służby BHP – powiedział Kania.
Przypomniał, że 1 czerwca br. Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP podpisały porozumienie o współpracy.
- To porozumienie przypieczętowało roczne przygotowania i prace związane z organizację tej konferencji. Jesteśmy przekonani, a mówię to w imieniu członków oddziału krakowskiego OSPS BHP, że przed nami kolejne wspólne interesujące wydarzenia, których celem jest krzewienie kultury bezpieczeństwa – dodał.
Jednym z gości, którzy zabrali głos podczas rozpoczęcia obrad był Piotr Wojtacha, wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego.
- W naszym kraju mamy ponad 7600 zakładów górniczych. Są to zakłady podziemne, otworowe, odkrywkowe oraz inne. W każdym rodzaju tych zakładów występują zagrożenia naturalne. Wykształcone w AGH kadry przez te 25 lat znacznie wzmocniły nasze służby bhp i na pewno przyczyniły się podniesienia poziomu bezpieczeństwa w zakładach górniczych. Wypadki były, są, ale mam nadzieję, że będzie ich coraz mniej. Liczę, że kolejni absolwenci studiów podyplomowych na AGH przyczynią się do dalszego podnoszenia poziomu bezpieczeństwa w tych ponad 7600 zakładach górniczych. Życzę całemu wydziałowi, abyście państwo utrzymali ten poziom – argumentował wiceprezes WUG.
Sesję inauguracyjną rozpoczął prof. Zbigniew Burtan, który wygłosił referat pt. „Interdyscyplinarne kształcenie w obszarze bezpieczeństwa pracy na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie”. Jak zaznaczył już momencie powstania tej uczelni, na jedynym wówczas istniejącym wydziale górniczym rozpoczęły się zajęcia z „Udzielania pierwszej pomocy w wypadkach nieszczęśliwych”, a następnie ten przedmiot został przemianowany na „Higjena i pierwsza pomoc w nieszczęśliwych wypadkach”.
- Nasz wydział zajmuje szczególne miejsce jeśli chodzi o naukę bezpieczeństwa pracy i ochronę zdrowia w procesie dydaktycznym AGH. Przejawia się to m.in. poprzez kształcenie na różnych kierunkach w przedmiocie bhp, poprzez 25-lecie naszych studiów podyplomowych czy wieloletnią współpracę z Państwowa Inspekcją Pracy – wyliczał prof. Burtan.
Podczas konferencji odbyło się kilka sesji poświęconych bezpieczeństwu w sektorze przemysłu i górnictwa, nowym technologiom oraz przyszłości inżynierii bezpieczeństwa. Konferencja była skierowana do absolwentów Studiów Podyplomowych BHP, pracowników naukowych, przedstawicieli organów nadzoru, a także specjalistów z zakresu bezpieczeństwa i ochrony pracy.
Organizatorami konferencji była Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie - Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami - Katedra Inżynierii Górniczej i Bezpieczeństwa Pracy, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP Oddział w Krakowie oraz Fundacja Nauka i Tradycje Górnicze.
Komitetowi organizacyjnemu przewodniczył prof. Zbigniew Burtan, kierownik Katedry Inżynierii Górniczej i Bezpieczeństwa Pracy, natomiast przewodniczącym komitetu naukowego był prof. Marek Cała, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH.
Honorowy patronat nad konferencją objęli m.in. minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oraz rektor AGH prof. Jerzy Lis.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.