Współpraca z amerykańskimi firmami gwarantuje, że pierwsza elektrownia jądrowa będzie bezpieczna i efektywna - stwierdziła pełnomocnik ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska -Trzeciakowska podczas odbywającej się misji gospodarczej amerykańskiej izby przemysłu jądrowego NEI.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało w komunikacie, że zaangażowanie w realizację biznesu w Polsce i Stanach Zjednoczonych Ameryki jest tematem spotkań w ramach misji gospodarczej amerykańskiej izby przemysłu jądrowego NEI (Nuclear Energy Insitute) w Polsce. W spotkaniu przedsiębiorców uczestniczyły minister klimatu i środowiska Anna Moskwa i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
Dodano, że w spotkaniach amerykańskiej izby gospodarczej i firm uczestniczy ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski oraz dr Kathryn Huff kierująca Biurem Energii Jądrowej w amerykańskim Departamencie Energii. Uczestnicy rozmawiają o możliwościach współpracy między firmami przy realizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która powstanie na Pomorzu oraz kolejnych, w tym w technologiach SMR - wskazano.
Pierwsza elektrownia jądrowa będzie największą inwestycją w sektorze energetyki i w historii Polski. Elektrownia na Pomorzu może pokryć zapotrzebowanie na prąd nawet 12 mln gospodarstw domowych w Polsce. Skala inwestycji związanych z energetyką jądrową w Polsce może przełożyć się na wzrost gospodarczy o blisko 1 proc. PKB - oceniła uwagę minister Moskwa. Dodała, że rozwój energetyki jądrowej przyczyni się do powstania w Polsce nowej, innowacyjnej gałęzi przemysłu o wysokim stopniu zaawansowania technologicznego.
W komunikacie podano, że w skład delegacji weszli przedstawiciele 15 amerykańskich firm sektora jądrowego, którzy wraz z polskimi odpowiednikami (przedstawicielami polskich firm produkcyjnych, inżynieryjnych i budowlano-montażowych) odbyli szereg spotkań biznesowych celem nawiązania czy rozszerzenia współpracy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.