Polski program wsparcia dla branż energetycznych nadal czeka na zgodę Komisji Europejskiej - wynika z informacji przekazanej przez resort rozwoju i technologii. Ministerstwo przekazało, że Komisja poprosiła o dodatkowe wyjaśniania ws. programu.
Na początku sierpnia br. Rada Ministrów przyjęła program wsparcia dla przemysłu energochłonnego, związany z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2023 r. Jak podkreślono, wsparcie miało złagodzić skutki wzrostu cen prądu i gazu, pomóc utrzymać ciągłość działania firm i zachować miejsca pracy. Resort rozwoju i technologii informował, że budżet tegorocznej odsłony programu został ustalony na 5,5 mld zł, a w sierpniu planowano start naboru wniosków. Podobny program skierowany dla branż energochłonnych funkcjonował w 2022 r.
MRiT w odpowiedzi na pytania ws. programu dotyczące m.in. tego kiedy ruszy nabór programu, przypomniało że warunkiem uruchomienia programu jest zatwierdzenie go jako zgodnego z zasadami pomocy publicznej przez Komisję Europejską. Na ostatnim etapie tej procedury, Komisja poprosiła o dodatkowe wyjaśnienia części zasad programu - przekazało ministerstwo zapewniając jednocześnie, że jest w stałym kontakcie z Komisją.
Resort podkreślił, że program zostanie opublikowany i uruchomiony po otrzymaniu pozytywnej decyzji Komisji. Nabór będzie trwał, zgodnie z zapowiedziami, 14 dni. Szczegóły programu przedstawione na stronie MRiT, są nadal aktualne. Terminy zostaną zaktualizowane po zatwierdzeniu programu przez Komisję - podsumowano.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii informowało w sierpniu, że nowej odsłonie programu wsparcia rozszerzono grono firm, które będą mogły ubiegać się o pomoc. To wszystkie firmy energochłonne z sekcji B i C PKD. Chodzi o przedsiębiorstwa z całego sektora wydobycia i przetwórstwa przemysłowego. Dodawano, że do udziału w programie uprawnionych będzie ok. 3 tys. firm.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.