W minionym roku zakłady Polskiej Grupy Górniczej wyprodukowały 22,3 mln ton węgla, czyli 3 proc. mniej niż w 2021 roku. Co miało wpływ na ten wynik, jaki to był węgiel i jak wyglądała jego sprzedaż?
Okazją do prześledzenia wyników produkcyjnych jest roczne sprawozdanie, które PGG publikuje zwykle w połowie roku kolejnego. Tak też stało się tym razem. Jak wynika z dokumentu, w 2022 roku kopalnie spółki wydobyły łącznie 22,3 mln ton węgla, to jest o około 3 proc. mniej niż w 2021 roku. Jak wiadomo, zakłady PGG są głównie producentami węgla energetycznego. W minionym roku produkcja tego surowca wyniosła 93,9 proc. (20,96 mln ton), natomiast w przypadku węgla koksowego było to 6,1 proc. (1,36 mln ton). Dla porównania rok wcześniej produkcja wynosiła niespełna 23,1 mln ton, w tym węgla energetycznego było 21,5 mln ton (93,3 proc.), a węgla koksowego 1,54 mln ton (6,7 proc.). Warto tu przypomnieć, że spośród kopalń PGG jedynie dwie wydobywają węgiel koksowy, tj.: KWK ROW (ruch Marcel i ruch Rydułtowy) oraz KWK Ruda (ruch Halemba i ruch Bielszowice).
Jakie zdarzenia miały wpływ na poziom produkcji w minionym roku? W kopalniach spółki w tym okresie w rejonach prowadzonych przodków i ścian wystąpiły 3 tąpnięcia oraz 4 odprężenia górotworu, wpływając negatywnie na realizację zadań produkcyjnych – zdarzenia miały miejsce w kopalni Mysłowice-Wesoła, w kopalni ROW (w ruchach: Rydułtowy i Marcel) oraz w kopalni Staszic-Wujek (ruch Murcki-Staszic). Oprócz tego w roku 2022 wystąpiły 4 pożary endogeniczne oraz zaobserwowano wzrost zagrożenia pożarowego na 4 ścianach, co skutkowało koniecznością prowadzenia akcji pożarowych i wyłączeniem rejonów z bieżącej produkcji lub czasową, profilaktyczną izolacją ścian wydobywczych, wpływając negatywnie na wielkość produkcji. Do tych zdarzeń doszło w kopalni ROW (w ruchach: Rydułtowy i Marcel), kopalni Mysłowice-Wesoła, kopalni Ruda (ruch Bielszowice), kopalni Sośnica oraz kopalni Staszic-Wujek (ruch Murcki-Staszic).
Średnie dobowe wydobycie wyniosło 88,9 tys. ton węgla. Jak wskazali autorzy raportu, wynikowa zdolność produkcyjna kopalń spółki jest równa zdolności frontu eksploatacyjnego i jednocześnie stanowi poziom dobowej produkcji, natomiast zdolność pozostałych ogniw ciągu technologicznego (odstawy głównej, transportu pionowego, zakładu przeróbczego i wentylacji) jest wyższa od zdolności frontu eksploatacyjnego.
Jeśli chodzi o sprzedaż, to w 2022 roku wyniosła ona łącznie ponad 21,9 mln ton węgla – w tym sprzedaż krajowa stanowiła 95,4 proc. sprzedaży ogółem (tj. 20,9 mln ton), natomiast eksport i wywóz do Unii Europejskiej – 4,6 proc. (tj. 1,0 mln ton), z czego 44,2 proc. stanowił węgiel koksowy, a 55,8 proc. węgiel energetyczny. Jak argumentują przedstawiciele PGG, sprzedaż węgla energetycznego na eksport w 2022 roku wynikała głównie z umów zawartych na przełomie 2021/2022 roku, a ich realizacja na przestrzeni 2022 roku była wykonywana w ilościach niezbędnych, minimalnych (część zobowiązań została przesunięta na 2023 rok).
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Są konkretne dane ile wydobyły poszczegolne kopalnie?