Już w piątek, 15 września, ukaże się najnowszy numer Górniczej. Piszemy w nim m.in. o akcji ratowniczej w Pniówku, wyliczamy ile węgla wyprodukowano w kopalniach PGG, sprawdzamy wyniki Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
„Nie zostawią nikogo” to relacja red. Macieja Dorosińskiego z akcji w kopani Pniówek, gdzie ratownicy poszukiwali 7 zaginionych górników. Ponad 100 zastępów od soboty do środy spenetrowało 185 metrów ściany. Dotarli do sześciu z siedmiu poszukiwanych górników, których ciała przetransportowano na powierzchnię. Z powodu pogarszających się warunków klimatycznych akcję przerwano.
Energia elektryczna nie może stać się produktem luksusu. Nieprędko rozstaniemy się w węglem. Nie można pozwolić na zbyt pospieszną dekarbonizację. Nasza suwerenność energetyczna powinna być rozumiana, jako wykorzystanie zdywersyfikowanych źródeł i własnych surowców – zgodzili się uczestnicy debaty zorganizowanej w ramach Międzynarodowego Kongresu Naukowo-Technicznego pod hasłem „Bezpieczeństwo Energetyczne a Sprawiedliwa Transformacja” w Gliwicach. Debacie przysłuchiwał się i ją zrelacjonował red. Kajetan Berezowski w tekście „Transformacja z węglem w tle”.
W minionym roku zakłady PGG wyprodukowały 22,3 mln ton węgla, czyli 3 proc. mniej niż w 2021 roku. Co miało wpływ na ten wynik, jaki to był węgiel i jak wyglądała jego sprzedaż? Okazją do prześledzenia wyników produkcyjnych jest roczne sprawozdanie, które opublikowała Polska Grupa Górnicza. Raportowi przyjrzał się red. Jacek Madeja.
Ten sam autor prześledził wyniki Jastrzębskiej Spółki Węglowej za I półrocze br. W tym okresie JSW wypracowała skonsolidowany zysk netto w wysokości niespełna 2,1 mld zł, wobec 4,2 mld zł w analogicznym okresie minionego roku. Kopalnie JSW wyprodukowały 6,7 mln ton węgla, podczas gdy rok wcześniej było to 7,2 mln ton.
Dobre wyniki notuje załoga oddziału G1-K ruchu Knurów kopalni Knurów-Szczygłowice, fedrująca ścianę 34 w pokładzie 405/1. Przypomnijmy, że w marcu doszło w tym rejonie do pożaru endogenicznego, w wyniku którego trzeba było wstrzymać jej ruch. Ściana ruszyła z prawie dwutygodniowym wyprzedzeniem. „Mobilizacja w wydobyciu” to tekst red. Kajetana Berezowskiego.
Jeszcze w tym roku w Pompowni Boże Dary należącej do struktur Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń (CZOK) ma rozpocząć pracę hydrogenerator, wykorzystujący wody kopalniane do produkcji energii. Będzie to pierwsze na świecie tego typu rozwiązanie w podziemnej pokopalnianej infrastrukturze. Przeczytają Państwo o tym w materiale red. Macieja Dorosińskiego.
Zapraszamy do lektury.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
wĘgiel